Safran Ve Safranın Faydaları

Safran, oldukça pahalı; ve pahalı olduğu kadar da değerli bir baharattır. Sofralarımızda mutlaka yer almasının gerekliliğini, aslında, safranın değeri ile bile anlayabiliriz. Yoğurtlarımıza, yemeklerimize atarak tüketebileceğimiz safranın faydalarından sizlere kısaca bahsedelim:

Safran Kanser Hücreleri İle Savaşır: Kanser için sürekli olarak, alternatif tıbbın öneminden bahsedilmektedir; kanserli hastalar alternatif tıp ile, hastalıklarına çözüm bulabilirler. Bu nedenle pek çok bitkisel karışımlar hazırlanmaktadır. Herbalistlerden de bu anlamda destek almak isteyen kişiler için hazırlanan bitkisel karışımlar içerisinde en büyük paya sahip olan safrandır. Safran, içeriğindeki Safranal, Crocin; ve Picrocrocin ile kanser hücrelerine etkin savaş açmaktadır. Kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesine engel olan safran, kanser hastalarının sofralarının baş tacı olmalıdır.

Safran Antidepresan Özelliği Taşır: Depresyon, bilindiği gibi, kişilerin günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Depresyona girmeyi ise hiç kimse istemez elbette; ancak bu olay, elde olan bir sebep ile yaşanmaktadır; ya da yaşanmayabilir diyemeyiz; depresyon, gündelik hayatın stresi ile boğuşmak zorunda kalan herkesin baş etmesi gereken en önemli sorunlardan bir tanesidir çünkü. Depresyonlu bir kişi, kendisini çevresinden uzaklaştırmaya başlar, işlerinde ve derslerinde başarısız olur; dünyaya ise, daima şüpheyle bakan kişidir. Safran ise, çay şeklinde alınarak, depresyonu tedavi etmek amacı ile kullanılabilmektedir. Düzenli olarak safran çayı içen; ya da safran çiğneyen kişilerin vücutlarında, mutluluk ve neşe hormonları salgılanmaktadır.

Safran Kalp Dostudur: Çin tıbbında yoğun bir şekilde kullanılan safran, kan dolaşımını düzenler; morlukların giderilmesinde etkin rol oynar. Safran içerisinde yer alan Crocetin isimli madde, kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunurken, artrit gibi eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde de tedavi edici özellik göstermektedir. Bu nedenle, Çin tıbbına güvenerek, safrandan faydalanmayı deneyebiliriz.

Safran Antioksidan Etki Göstermektedir: Safranın içerisinde Safranal isimli bir madde yer almaktadır. Safranal, antioksidan özelliği ile bilinmektedir. Antioksidanlar ise, hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte; hem de daha geç yaşlanmamızı sağlamaktadır.

Safran Gözlere de İyi Gelmektedir: Görme duyusunu keskinleştirdiği bilinen safran, kişilerin gözleri açısından iyi bir baharat olduğu kadar, yaşlanan kişilerin görme kaslarında meydana gelen deformasyonu da azaltan bir etkiye sahip olması ile bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir