Sağlık Bakanlığı Sağlıksız Damacana Su Markalarını Açıkladı

Son günlerde damacana sular ile ilgili basında çıkan iddialar üzerine Sağlık Bakanlığı İstanbul’da yaptığı denetimler sonucunda bazı markaların sağlığa uygun olmayan şekilde üretimleri olduğunu tespit etti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Cuma günü yaptığı yazılı açıklama ile halk sağlığı için uygun görülmeyen firmaları teşhir etti.

Sağlıksız damacana firmaları, sağlık bakanlığı sağlıksız markalar, sağlıksız su markaları, sağlıksız damacana, sağlıksız su markaları isimleri

Sağlık Bakanlığı, halk sağlığı müdürlüklerince ve merkez teşkilatlarınca hem şebeke sularında hem de ambalajlı sularda içme kullanma sularının takibini düzenleyen mevzuatımıza uygun olarak denetimlerini sürdürülmekte olduğunu, Ambalajlı içme suların da hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesiyle temmuz ayında 81 ilde rutin denetimlerinin de  artırıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listeye göre, “Buzada”, “Erpınar”, “ALPS”, “Kenvansaray” ve “Yalısu” markalarının halk sağlığına zararlı olabilecek damacana suyu olarak tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı analizlerin İstanbul genelindeki 61 dolum tesisini kapsadığını bildirdi. Bakanlık  kesintisiz devam edecek denetimleri sırasında halk sağlığını tehdit eden tespitlerini internet sitesinden halka duyuracağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Damacana Su Alırken Şu Hususlara Dikkat Edilmesi Gerektiğini Açıkladı.

*Damacana su yetkili bayi ve satıcıdan alınmalı
*Damacana çizik, kirli  ve suyun doğal rengini gösterecek matlıkta olmamalı
*Güneşte yüksek veya çok düşük ısıda tozlu ortamlarda bulundurmamalı
*Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalı
*Damacanın kapağında yer alan marka ismi ile gövdesindeki aynı olmalı
*Üretim ve son kullanma tarihine bakılarak satın alınmalı

One Comment on “Sağlık Bakanlığı Sağlıksız Damacana Su Markalarını Açıkladı”

 1. Sağlık Bakanlığı, damacana su satış noktalarında uygunsuzluk tespit edilen ürün sayısının da 114 olduğunu, bunların toplanan numuneler içindeki oranının yüzde 8’e tekabül ettiğini kaydetti.

  İŞTE O MARKALAR
  Uygunsuzluk tespit edilen damacana su markaları şöyle: “Gençsu”, “Karlık Madran”, “Alka Madran”, “İvriz Su!, “Beysu”, “EDK Lara”, “Hünkar”, “Revan”, “Kardelen”, “İdeal”, “Hazar Vox Nida”, “Bahçeayran”, “Esensu Özayran”, “Kabalak”.

  BİR MARKAYA DÜZELTME
  Sağlık Bakanlığı, listede akşam saatlerinde bir düzeltmeye gitti. İlk açıklamada yer alan “Buzdağ” firmasi “Buzdağı” olarak düzeltilti.

  DENETİMLER DEVAM EDECEK
  Sağlık Bakanlığı, denetimlerin sürdüğünü ve toplum sağlığını olumsuz etkileyecek hususların kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir