Sağlıklı Beslenirken Yaptığımız Yanlışlar

Sağlıklı beslenmeyi, pek çoğumuz yağsız beslenme olarak biliyorduk bu zamana kadar. Ancak, aslında yağsız beslenmenin sağlıklı beslenme olmadığını öğreniyoruz bu aralar. Öyle ki, doymamış yağlar; ve özellikle de omega-3, sağlığımız açısından pek çok olumlu etkiye sahip. Omega-3, kansere karşı bizi koruduğu gibi, kolesterol; ve artrit gibi sorunlara iyi gelmesinin yanısıra, menapoz dönemindeki kadınların sorunlarını da en aza indirgiyor. Peki beslenme ile ilgili bildiğimiz daha farklı yanlışlar da var mı? Hemen bunlara kısaca bir göz atalım:

Yumurta yemeyi sevmeyen kişiler, yumurtanın içerisinde, sizin hücreleriniz, özellikle de beyin hücreleriniz için oldukça büyük bir öneme sahip olan kolin yer almakta. Kolin, yumurtanın sarısında yüksek miktarda bulunmaktadır. Soya fasülyesi, yer fıstığı; ve yulafta da bol miktarda bulunan kolin, B vitaminine yakın özellik göstermesi ile de bilinmektedir.

Kan basıncınızı azaltmak için ise patatesten yardım almalısınız. Patates içerisinde yüksek miktarda bulunan potasyum, sizin kan basıncınızı düşürücü bir etki göstermesi nedeniyle, yüksek protein içerdiğinden dolayı tercih etmeseniz bile, sofralarınızda yer vermeniz gereken besinlerden bir tanesidir. Potasyum, patates ile birlikte, muz, ıspanak, kavun ve kayısıdır.

Kandaki şeker oranını düşürmek için ise tarçından faydalanmanız gerekmektedir. Diyabet 2 hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli tarçın kullanan kişilerin, kanlarındaki şeker oranında azalma olduğu sonucuna varılmıştır. Genellikle yiyeceklerimize güzel tat vermesi amacı ile kullandığımız tarçından, sağlığımız için, daha fazla tüketmeye özen göstermeliyiz.

Kilo almış olan kişilerin ise, daha önceden bir diyet ile kilo verdikleri çıkıyor ortaya. Diyet yaparak kilo veren kişiler, 2 yıl ile 5 yıl arası bir zamanda yeniden kilo almaya başlıyorlar; ve bu aldıkları kiloları vermeleri için de daha etkili bir diyet bulmaları gerekiyor. Ancak, daha önceden diyet yapmamış olan kişilere baktığınızda, daha kısa zamanda; ve daha hafif bir diyet ile, yüksek kilolar verebildiklerini görüyoruz.

Kilo veren insanlar arasında yapılan bir araştırmada, kahvaltı yapanların daha fazla kilo verdikleri sonucu elde edildi. Bu durum ise bizlere şunu daha iyi açıklıyor: kahvaltı yapmak, metabolizmamızı hızlandırıp, gün içerisinde daha az yemek yememizi; ve daha dengeli beslenmemizi sağlıyor. Bu nedenle, kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmiyoruz.

D vitamini ise, kemik sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz açısından önemli. D vitaminini güneşten almak sizin için yeterli olmayabilir; ve D vitamini içeren çok az sayıda besin maddesi olması nedeniyle, D vitaminini dışarıdan almanız tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir