Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı? Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bugün ki yazımızda sağlıklı bir uyku için ne yapmalı? yatak ve yastık alırken nelere dikkat etmeliyiz? sağlıklı bir uyku nasıl olmalı? ve sağlıklı uyku için yatak ve yastık seçerken nelere dikkat etmeliyiz?  yatak seçimi konusunda bilgiler yer almaktadır.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatak seçiminin önemli olduğunu unutmayalım ömrümüzün 3 te 1 yatakta ve uyku ile geçiyor. Piyasada satılan yataklar 3 gruba ayrılıyor. Yaylı, visco ve lateks yataklar dır.

Visco yatakların özelliği ise visco yataklarda yatıldığında yatak ısı ve ağırlığımızla yavaş yavaş inerek vücudun şeklini alır.  Lateks yataklarda da omurganın boşluğunu dolduran lateks sünger malzeme bulunur buda aynı şekilde vücudun şeklini alıyor. Yataklarda kullanılan yay teknolojisi de uyku kalitesini artıran önemli bir unsurdur. Günümüzde üretilen yataklar uyku kalitesini artırmaya yönelik teknoloji ile üretiliyor. Örneğin paket yay teknolojisi denilen bir yay teknolojisi kullanılıyor. Paket yay teknolojisinde yaylar birbirinden bağımsız olduğu için yatağın bir tarafında hareket edilse bile diğer tarafındaki bundan etkilenmeyecektir.

Yatak alırken nelere dikkat etmeli konusunda merak edilen diğer bir husus da yatağın ortopedik olup olmaması konusu tam ortopedik yataklar ile yarı ortopedik yataklarda kullanılan yay sistemi aynı iken yarı ortopedik yataklarda üstündeki  sünger sistemi, sünger dolgu malzemesi daha yumuşak iken ful ortopedik yataklarda daha serttir. Doktor tarafından ful ortopedik yatakta yatılması öneriliyorsa eğer tam ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Tam ve yarı ortopedik yatakları deneyip rahat ettiğiniz uyku kalitesini artıran yatağı tercih etmelisiniz.

Yatak alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna yanıt vermek için yatakların bazı özelliklerinden bahsettik ancak sağlıklı ve rahat bir uyku için en önemli yatağın denenmesi ve sizin en rahat olduğunuz yatağın seçilmesidir.

Yataklarınızda mutlaka koruyucu kullanınız. Yatağın arada havalandırması lazım. Haftada 1 yatakların ters düz edilmesi lazım. Çarşaflarında haftada 1 değiştirilmesi lazım.

Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı? 

Sağlıklı bir uyku güne dinç başlamak için, vücudumuz için çok önemlidir. Sağlıklı bir uyku içinse yatağımız ve yastığımız çok önemlidir. Yastığı yanlış kullandığımızda boynumuzda ağrı oluyor. Vücudunuza bedeninize uygun olmayan yataklarda uyunduğunda sırtınızda ve belinizde ağrılar oluyor. Bel ve sırt ağrılarında yatak seçiminin önemi büyüktür.

Uyku çok önemli sabah yorgun kalkmamak için uyuduğumuz yerin karanlık olması gerekiyor. Gece uyumak çok önemlidir. Geceleri güzel uyunmaz ise tam dinlenme olmaz.

Yatakların için de mate lar bulunur. Yatakları süpürmek lazım.

Yatak Ve Yastık Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Nasıl yatakta yatmamız gerekiyor? Yatağa uzandığımızda tüm bedenimize uyan bir yatak olması gerekiyor. Yatakta çukur olduğu zaman omurlarda eğilme meydana geliyor. Uygunsuz yataklar sırt ve belinizde ağrılar oluşuyor.

Yattığımız yatağın ne çok sert nede çok yumuşak olması gerekiyor. Aşırı yumuşak bir yatak alırsak belimizde çukurluk oluşturcağından rahatsızlık verir. Yattığımz zaman bütün kıvrımlarımızı içine alacak şekilde bir yatak tercih etmeliyiz. Bel çukurunuz boşta kalmayacak eğer bel çukurunuz havada kalırsa bel bölgesindeki sinirler skışır ve sabah kalktığınızda bel ağrısı oluşur. Aynı şekilde boynumuzda boşta kalırsa boyun bölgesinde ağrılar oluşuyor. Yattığınızda elinizi belinize koyduğunuzda boşluk olmamalı

Boynumuz için de yastık seçimi çok önemlidir. Hangi yastıkta rahat ediyorsanız o yastık size iyi gelcektir. Yastık boyun aralığınızı doldurmalı boşluk kalmamalıdır. Bunun dışında yastıkta yüksek te olmamalıdır.

En iyi yatak vücudu kavrayan yataktır. Yatak satın alırken aldığımız yatağı denemek gerekir. Yatağın içinde yay adetleri, yatağın üzerindeki süngerlerin yapısı, kalitesi önemlidir.

Yatak alırken, yatak seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu yanıt vermeye çalıştık sonuç olarak yatak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus yatağın denenerek vücudunuzun en rahat ettiği güvenilir markaların ürettiği yatakları seçmektir.

Uykusuzluktan Kurtulmak İçin Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

Rezene, ıhlamur, melisa gibi bitkisel çaylar içilebilir. Bu çaylardan 1 su bardağı kaynar suya 1 tutam koyarak 1 dakika bekletip 1 dakika demlendirip içilecek sıcaklığa geldiğinde içebiliriz.

One Comment on “Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı? Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir