Sağlıklı Yaşam İçin 10 Kural

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için, yapmanız gereken bir kaç farklı uygulama bulunmakta. Ve eğer bu uygulamaları doğru bir şekilde yerine getirirseniz, sağlıklı yaşam için, tüm vücudunuzu kontrol altına almanız mümkün olabilecek. Biz de sizin için bu yöntemleri bir araya topladık:

1-Haftada 1100 kalori yakın. Bu sayede, damar tıkanıklığı ve hipertansiyon ile ilgili herhangi bir sorunla baş etmek durumunda kalmayacaksınız. Karın bölgenizdeki yağlanmalar da ortadan kalkacak. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, size sadece EGZERSİZ diyebiliriz…

2-Açlık kan şekerinizi, yılda en az bir sefer, herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi ölçtürün. Aksi takdirde, Tip 2 Diyabet sorunu ile karşılaşırsanız, damarlarınızın iç kısmında daha fazla sorun yaşama ihtimaliniz ortaya çıkacak; ve bu sorun de sizin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi arttıracaktır. Bu nedenle, yaşınız 20’nin üzerindeyse, açlık kan şekeri ölçümünü mutlaka ki yaptırın.

3-Günde 250 gram magnezyum tüketin: Magnezyum, kişilerin herhangi bir nedenden dolayı ölüm risklerinin %40 oranında daha az olduğu bilinmekte. Bu nedenle, vücudunuzdaki magnezyum oranının yüksek olmasına özen göstermelisiniz. Bunu ise, günlük beslenmenize 250 gramlık bir magnezyum diyeti ekleyerek gerçekleştirebilmeniz mümkün.

4-Vücudunuzdaki hücrelerin ve organların sağlıklı bir şekilde yaşamasını istiyorsanız, ve kilonuz 60 – 70 arasında ise, günde 2 litre su için. Ancak eğer 90 kilodan fazla iseniz, mutlaka 3 litre su içmeniz gerekecek demektir.

5-Gün içerisinde 15 dakika gülün. Gülmek, kalbinize giden kanın akışını %50 oranında arttırır. Bu nedenle, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için, mutlaka günde 15 dakikalık bir komik video izleyin ya da ses kaydı dinleyin.

6-Diş sağlığı açısından flor, oldukça önemlidir. 0 – 3 yaş arası çocuklarınıza bol miktarda flor alımını gerçekleştirmelisiniz. Daha büyük kişiler ise, bakterilerin ölmesi açısından flordan, en etkili şekilde faydalanmak amacıyla jel veya gargara kullanımına önem vermelidirler.

7-Gün içerisinde 15 dakika güneşlenin: Bu sayede, vücudunuzun ihtiyaç duymuş olduğu D vitaminini de almış olursunuz. Güneşin azının eksiklik olduğu gibi fazlasının da zarar olduğunu ise, kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.

8-Bel çevrenizde sınırın 88 – 98 santimetreyi geçmemesine özen gösterin: Bayansanız 88, erkekseniz 98 santimetreyi geçen bel bölgesi yağlanması, sizin hipertansiyon, damar ve kalp hastalıkları, kolesterol, diyabet gibi hastalıklara neden olması muhtemeldir. Bu nedenle, sakın sınırı aşmayın.

9-40 yaşından sonra bir kez check-up yaptırın: Check-up kalp ve damar hastalıkları, ve dolaşım sistemindeki herhangi bir sorun için erken teşhis imkanı vermekte; ve bu sayede daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmaktadır.

10-Günde bir sefer dişlerinizi fırçalayın: Ağız sağlığınız ile kalp sağlığınızın yakından alakalı olduğunu unutmayın. Günde bir sefer diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak oldukça önemlidir: şöyle ki, ömrünüzü 6 – 7 yıl uzatabilirsiniz bu şekilde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir