Sağlıklı Yaşam İçin Bu Alışkanlıkları Edinin

Sağlıklı olmak için pek çok şeyi kontrol edemiyoruz. Ancak bununla birlikte, sağlıklı olmak için kontrol edebileceğimiz şeylerin de var olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Sağlıklı yaşam için, çok fazla düşünmeden, ve çok da fazla zorluğa katlanmadan edinebileceğimiz beş alışkanlıklı, kendimizi sağlıklı yaşama daha fazla adapte edebiliriz. Nasıl; ve sağlıklı yaşam için edinmemiz gereken kolay alışkanlıklar nelerdir, dilerseniz bunları sizlere kısaca özetleyelim:

Su İçme alışkanlığınızı arttırın: İnsan vücudunun %75’i sudur. Bu nedenle de sağlıklı yaşam için, daha sağlıklı olmak için bol miktarda su içmek gerekmektedir.  Sağlıklı yaşam için gün içerisinde içilmesi gereken su miktarı, günlük en az 2 – 2.5 litre olmalıdır. Bu miktarı bulamadığınız zamanlarda, vücudunuzda bir takım kurumaların meydana gelebileceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Kurumalar ile ortaya çıkabilecek olan en önemli sorunlardan bir tanesi böbrek taşıdır. Böbrek taşı ağrısı çekenler, hayatlarında o ağrıyı bir daha yaşamamak için, gün içerisinde tükettikleri su miktarını, hiç düşünmeden arttırabilirler; çünkü su içmek, böbrek taşı riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Az yiyin ama sık yemek yiyin: Pek çok kişi, zayıflamak için, az yemek yemesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak az yemek yiyenlerin metabolizmaları daha yavaş çalışmaktadır. Metabolizması yavaş çalışanlar, vücutlarındaki yağ ve enerji yakımını gerektiği oranda gerçekleştirememektedirler. Bu nedenle de kilo vermeleri zorlaşmaktadır. Bundan dolayıdır ki gün içerisinde en az beş ya da altı sefer yemek yemeniz gerekmektedir. Her üç saatte bir bir şeyler yiyebilirsiniz örneğin. Ve yediklerinizin içerisinde, et, süt, peynir gibi protein içeren gıdalar tüketmelisiniz ki, kan şekerinizin yükselmesi önlensin; ve bu sayede de siz daha tok kalıp, daha az yiyebilesiniz…

Doğal gıdalarla beslenin: Beyaz un, beyaz şeker, beyaz pirinç yememeye özen gösteriniz. Beyaz gıdalar işlenmiş gıdalardır. Bunun yerine daha doğal gıdalar tüketmeye çalışın. buğday ekmeği, doğal tatlandırıcılar ve kahverengi pirinç tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Doğal gıdalar, işlenmemeleri nedeniyle, daha sağlıklı beslenmenize ve daha iyi bir kilo kontrolü gerçekleştirmenize yardımcı olacaklardır.

Her sabah limon suyu için: Limon suyu, karaciğerinizin temizlenmesi için büyük bir önem arz etmektedir. Karaciğer gün içerisinde, alınan havadan, içilen su ve yenilen gıdalardan elde edilen toksinleri temizlemek için bir filtre görevi görmekte; ve dönem dönem de temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem için limon suyunu tercih ederseniz, hem karaciğeri temizlemiş; ve hem de kan şekerini dengelemiş olursunuz.

Spor yapın: Spor yapmak, sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için yapmanız gereken en öncelikli davranışlardan bir tanesi. Sağlıklı yaşam için düzenli yapılacak egzersizler, kişilerin kardiyovasküler risklerini azaltmakta, insülin direncini kırmakta; ve bununla birlikte uykuyu da düzene sokmaktadır.

Düzenli uyku: Uyku düzeni, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için büyük öneme sahip. Düzenli uyuyan kişiler daha az grip olur, daha az strese girer. Düzensiz uyuyan kişilerde ise bağışıklık sistemi oldukça güçsüzdür. Uykunuzu tam almak için, sağlıklı yaşam kuralları gereği, 7 – 8 saat uyumanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir