Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

İnsanlar yaşamları süresince kilo alır veya kilo verir. Bunun belli bir standardı olmadığı gibi, hiç kilo alamayan veya hiç kilo veremeyen insanları tenzih ediyoruz. Kilo almak bir yana, kilo vermek asıl önemli mesele. Şişmanlık, çağımızın en büyük hastalığı diyebiliriz. Çünkü insanları kendisine mahkûm ediyor ve aldığınız her bir kilo yaşamanızdan da bir süre çalıp kaçıyor. Siz kilo vererek o süreyi tekrar yakalayabilir ve sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Bilimsel olarak gün içerisinde aldığınız kalori, harcadığınız kaloriden fazlaysa kilo alırsınız; azsa kilo verirsiniz. Ancak bu düz mantık bir meseledir. Yani, insan vücudu o kadar mükemmel bir yapıdır ki; en ufak bir durum bile birçok şeye etki edebiliyor. Kilo alıp-vermek de böyle bir şey. Yani birçok koşulun bir araya gelmesi ile kilo alıp-veriyoruz. Hâl böyle olunca sağlıklı zayıflama yöntemlerinin önemi ortaya çıkıyor.

Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

1. Öncelikle “diyet” yapmalısınız. Zayıflamanın temeli diyete dayanır. Bu yüzden her önünüze geleni yiyerek zayıflamayı düşünmemelisiniz. Bu mümkün değildir.

2. Tokluk hissi sağlayan şey proteindir, eğer proteini yeterli miktarda alırsanız tokluk hissi sağlanır ve yemek yemezsiniz. Bu yüzden proteini bol gıdalar tüketmelisiniz.

3. Günlük yağ tüketimine çok dikkat etmelisiniz.

4. Karbonhidrat değeri yüksek gıdalardan tüketmelisiniz.

5. Günlük düzenli olarak spor yapmalısınız. Bunun için koşu bandı gibi aletleri kullanabileceğiniz gibi, doğal koşuların faydasını daha çok görürsünüz. Sadece koşu değil, yoga, açma-germe hareketleri ve benzeri sporlar ile de kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

6. Düzenli olarak beslenmeniz gerekir. Sabahları kahvaltıda çok iyi beslenin, öğlen doyacak kadar, akşamları ise çok az beslenin. Böylece gün içerisinde aldığınız kalorileri rahatlıkla harcayabilirsiniz. Özellikle akşam yiyeceğiniz yemek, hiçbir aktiviteniz olmayacağı için sindirilmez ve kilo aldırır.

7. Günlük öğün sayısını arttırın. Ancak azar azar beslenin. Yani günde üç öğün çok miktarda gıda tüketeceğinize, altı öğün çok az miktarda tüketin.

Sonuç olarak, inanarak, azim ve sabır ile zayıflamak mümkündür. Zayıflama arzusunu bir hastalık haline getirmek yerine, bir ihtiyaçmış gibi görmelisiniz. Böylece gönül rahatlığı ile zayıflayabilirsiniz. Son olarak yavaş zayıflama yöntemlerini tercih etmeniz, zayıflamayı devamlı kılar. Yani zayıfladıktan sonra tekrar kilo alma riskiniz ortadan kalkar. Bu oran haftada yarım ile bir kilo arasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir