Sahte Bala Dikkat, Mısır Şurubu İçmeyin!

Son günlerde televizyonlarda, gazetelerde ve diğer birçok yayın organında sıkça, ucuz bal, organik bal, sloganları ile satış yapan firmaları görmüşsünüzdür. Hali hazırda 4 kavanoz bal 100 TL adı altında ucuz bal satışı yapan bir firmanın ürünlerinde yapılan incelemelerde, korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Bu tür ballarda, üretim sırasında arıların kullanılmadığı ve bu ürünlerin mısır şurubu olduğu ortaya çıktı. Peki, mısır şurubu katkı maddelerinin ne gibi zararları olabilir?

Mısır şurubu ile yoğun olarak üretilen bu ballar tamamen kanserojen etkiye sahip olduğu gibi hiçbir yararı da bulunmamaktadır. Son günlerde birçok televizyon kanalında karşılaşabileceğiniz firmalar, daha da ileri giderek bal satışı için televizyon kanalı kurmuş durumda. Peki, bu ballar ne kadar güvenilir? Organik bal, ucuz bal sloganları ile satışa çıkan ve Tarım bakanlığı izni bulunan bu ballar gerçekte organik mi?

Son dönemde artan şikayetler sonrasında tarım bakanlığı harekete geçerek, ucuz bal, organik bal, kovan balı ve çiçek balı sloganları ile satış yapan firmalar üzerinde araştırmalarda bulunuldu. Araştırma sonuçlarına göre bu balların sloganlarda olduğu gibi organik ve gerçek bal olmadığı yoğun şeker ve mısır şurubu katkılı ürünler olduğu öğrenildi. Daha acı bir tablo ise bu balların arılar tarafından üretilmediği. Bugün yaşanan bu gelişmeler aslında çok kısa bir süre öncesinde alınan bir karara dayanıyor. 2002 yılında Nişasta bazlı şeker üretimi oranlarının %7.5’dan %15’e çekilmesi, firmaların bu konuda daha esnek davranmasına neden oldu. Daha önce arılarda yem olarak kullanılan mısır şurubu, bu karar sonrasında ana üretim maddesi haline dönüştü. Yapılan araştırmalar ile birçok üretici artık arılara ihtiyaç duymadan katkı maddeleri ile bal hazırlar hale gelince artan şikayetlerle birlikte denetimlerde sıklaştırıldı. Bu ürünlerin maliyetinin 2 TL olduğu ve taklitinin kolay anca tahlinin zor olduğu belirtiliyor.

Bal Aromaları Yasaklandı!

2007 yılında Tarım ve Köyişleri bakanlığı, arılar olmadan üretilen balların yasaklanması için bal aroması ilave edilerek şurup üretilemez adlı bir karar aldı. Bu karar o dönem üretim yapan bir firmanın atağıyla 2008 yılında iptal edildi. Ancak bu karara Türkiye Arı Yetiştiricileri Derneği karşı çıkarak tekrar iptal talebinde bulundu.

Mısır Şurubuna Dikkat, Kanserojen Etki Yaratabilir

Bal yapımında kullanılan mısır şurubu kanserojen etkiye sahip ve kansere neden olabiliyor. Ayrıca, kalp, siroz ve diyabet gibi birçok hastalığında mısır şurubu nedeniyle ortaya çıktığı söylenmektedir. Mısır şurubu, birçok Avrupa yasaklanmış durumda. Başlıca Fransa, Hollanda ve İngiltere, mısır şurubu kullanımını durdurdu. Dünya’da en büyük üretici konumunda bulunan ABD’de ise üretim kotası 10’dan %2’ye çekilmiş durumda. Ülkemizde ise bu kota 7.5’dan %15’e çıkarıldı.

Peki, tüketiciler bu ürünler karşısında ne yapabilir. Tarım ve Köy İşleri bakanlığı izni olan ürünler, güvenilir değil midir? Üreticilerin yapacağı ilk şey almış oldukları üründe hangi katkı maddelerinin kullanıldığına bakmak ve mümkünse bildikleri, görebildikleri bir üretim tesisinden satın almaktır.

One Comment on “Sahte Bala Dikkat, Mısır Şurubu İçmeyin!”

  1. Günümüzde ucuz fiyata sattıklarını iddia eden balcılar aslında mısır şurubu satıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.