Sahurda Yumurta Yerseniz Ne Olur?

Sahurda yenecek yumurtanın önemi büyük çünkü hem besin değerinin yüksekliği hem de tok tutma özelliğini düşününce neden yumurta yememiz gerektiği gerçeği ortaya çıkmış oluyor. Yumurta tek başına; A,D,E vitaminlerini, tiamin, niacin, riboflavin, demir, çinko, folikasit, fosfor içeriyor. Tabi en önemlisi de kaliteli protein olması. Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde neredeyse tek başına vücut için büyük bir savaşçı. Gün içerisinde acıkma hissinizi olabildiğince ileri vakte atacak güce sahip.

Unutulmaması gereken; yumurtanın nasıl tüketileceği, yumurtayı tereyağı ile pişirseniz yâda sucuk sosis, pastırma gibi işlenmiş gıdalar ile tüketirseniz gün boyu susuzluk çekmenize neden olacaktır. Çünkü saydığımız işlenmiş gıdaların içerdiği tuz oranı oldukça yüksek. Bu besinler kişinin fazlası ile su ihtiyacı yaşamasına neden olacağı gibi, uzun yaz günlerinde uzun süre aç kalacak kişiler için oldukça sağlıksız bir beslenme şekli. Çünkü tansiyon, kalp ve damar sağlığı için tehdit içeren bu gıdalar ramazanda uzun açlık süreçlerinde vücudu fazlası ile yoracak gıdalardır.

sahurda tok kalmak için ne yenmeli

Bu besini en faydalı tüketme şekli kaysı kıvamında haşlama. Kayısı kıvamında pişirilen yumurta besin değerini daha iyi korumuş oluyor. Yumurtanızı mümkünse tuz kullanmadan tüketin yanında beyaz peynir takviyesi yapın. Böylelikle vücuduz için gerekli proteini sağlamış olacaksınız ve iftara kadar açlıkla mücadele gücünüzü artıracaktır.

Yumurta içeren örnek bir sahur menüsü;

1 adet haşlanmış kayısı kıvamında yumurta

2 adet ceviz ve 5 adet fındık

2 küçük dilim peynir (tulum peynir, eski kaşar gibi tuzlu olanlarını tercih etmeyin)

Bol yeşillik, domates, salatalık, yeşilbiber

Bir bardak süt (tercihe göre bir kase yoğurtta olabilir)

Bir adet muz yâda 3 adet hurma

Uzun yaz günlerinde en fazla yaşayacağımız sorun susuzluk problemi. Bu nedenle iftar ile sahur arasında 8 bardak su içmek çok önemli. Böylelikle ramazanda yaşadığınız sindirim problemini en aza indirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir