Sarımsağın Faydaları Ve Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsak hakkında bilgi vermek istersek, ilk olarak sarımsağın içeriğine bakmamız gerekmektedir. Sarımsak, içeriğinde barındırmakta olduğu vitaminler; ve mineraller ile birlikte, öyle güçlü bir şifa kaynağıdır ki, zaman zaman, sarımsak hakkında bilgi veren kişiler, onun, bir antibiyotikten daha etkili olduğunu belirtebilmektedirler. Peki bu kadar etkili olan sarımsağın faydalarını bilmemek ne kadar doğru olur?

Sarımsak Hakkında Bilgi Verilecek; Sarımsağın Faydaları Nelerdir, Sarımsak Nelere İyi Gelir, Sarımsağın Zararı Varmı, Yan Etkileri

Sarımsağın Faydaları, Sarımsak Hakkında Bilgi

Sarımsağın faydaları arasında ilk olarak vücuda verdiği enerjiden, ve güçten söz etmek gerekmektedir. Sarımsağın faydaları bununla sınırlı kalmaz, balgam söktüren, kabızlığı gideren, hazmı kolaylaştıran sarımsağın faydaları arasında, ateş düşürücü etkilerinden, kanı temizleyerek mikropları öldürme özelliğinden, kalp ve damar sağlığına olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir.

Sarımsağın faydaları arasında sayabileceğimiz diğer faktörler arasında, damar tıkanıklığının önlenmesi; ve kan dolaşımının hızlandırılmasından da söz etmek gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan sarımsağın faydalarından söz etmeye devam ederken, çağın hastalığı olan kansere karşı koruyucu özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Basuru, bronşiti, astımı önleyen sebze, böbreklerin sağlıklı çalışmasını olanaklı hale getirirken, yüksek tansiyon probleminin giderilmesine olan olumlu etkileri ile de bilinmektedir.
Sarımsağın faydaları arasında yer alan diğer etkilere bakmak istediğimizde, şeker hastalarına iyi gelerek kandaki şeker miktarını dengelediğini, bunun yanında kolesterolü düşüren bir etkiye sahip olduğunu, romatizmal hastalıkların tedavisinde de etkin bir şekilde kullanıldığını, zehirlenme olaylarında panzehir olarak kullanılabildiğini de belirtmek gerekmektedir.

Sarımsak solucan ve kurt düşürmek için kullanılacaksa eğer o zaman sarımsaklar ezilir, sabahları aç karna su ile birlikte yutulur.

Sarımsak yedikten sonra kokusunu gidermek için bal veya maydanoz yenir, ağızda karanfil çiğnenir.

Sarımsak kandaki şeker miktarını düşürür.

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsağın faydalarından yararlanmak isteyenler, eğer sarımsaktan elde edilen sarımsak yağını vücutlarına sürecek olurlarsa, kemik ve adale ağrısının giderildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, saç derisine sürülen sarımsağın, saçları kuvvetlendirerek, saç dökülmesini önleyen bir özelliği bulunmaktadır. Sarımsak aynı zamanda, ciltte parlaklık elde edilmesi açısından da kullanıma açık sebzeler arasında yer almaktadır.

Sarımsağın Zararları, Sarımsağın Yan Etkileri

Sarımsağın faydalarından yararlanmaya çalışırken, sarımsağın zararlarını da göz ardı etmemek gerekmektedir. Çiğ olarak tüketilen sarımsağın zararlarının bulunduğunu unutmamak gerekir. Özellikle asidik etkisi bulunan sarımsağın tahriş edici bir etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında, düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin de sarımsağın zararlarına maruz kalmamak adına dikkatli olmaları gerekmektedir.

Uyarılar: Şifalı bitkilerinde tıpkı ilaçlar gibi yan etkileri bulunur. Hastalıklarınızı her zaman hekimlere danışmalısınız. Onların size önereceği tedavi şeklini uygulamalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir