Sarımsak Nasıl Saklanır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak geçmiş medeniyetlerden buyana tedavi edici etkileri ile tıp alanında yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Bugün yemeklerde sıkça kullanılan sarımsağın birçok yararı olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Her bitkide olduğu gibi sarımsakta da kullanım öncesinde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

Sarımsağın Faydaları

İşte sarımsağın en önemli birkaç yararından bazıları…

Sarımsağın Faydaları, Yararları Ve Kullanım Alanları

1-Savunma sistemi üzerinde olumlu bir etkisi bulunan sarımsak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

2- Sarımsak içerisinde yer alan birçok madde, insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu içeriğe sahiptir.

3- Sarımsak birçok ilacın etkili olamadığı bakteri ve mantarlar üzerinde öldürücü bir etkiye sahiptir. İnsan sağlığı açısından bu oldukça önemli bir durumdur. (stafilokokus aureus ve Brucella abortus, stafilokok, streptokok, klebsiella, proteus, escherichia coli, salmonella adlı mikropları ve candida albicans gibi mantarlar )

4-  Sarımsak, içeriğinde bulunan antikanser maddeler ile kanser önleyici bir etkiye sahiptir.

5)  Sarımsak tüketenlerde prostat, bağırsak ve mide kanseri oluşum riski oldukça düşüktür.

6- Uzmanlar, araştırmalar sonrasında sarımsak tüketenlerde mide, kolon, meme ve cilt kanseri riskinin diğer kişilere göre oldukça düşüktür.

7-  Sarımsak iltihaplı kemik hastalıklarında tedavi aracı olarak kullanılmaktadır.

8-  Antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallerin etkisini azaltarak yok eder.

9-) Alzheimer gibi sinir sistemi rahatsızlıklarında ve hafıza sorunlarında sarımsağın olumlu bir etkisi bulunduğu görülmüştür.

10- Sarımsağın yararlı olabilmesi için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

11-Sarımsak yüksek tansiyonu olanlar için faydalıdır.

Sarımsak Nasıl Kullanılır? Sarımsak Nasıl Yenir?

Sarımsak nasıl yenir bu konuda az çok hepimiz bilgi sahibi sayılırız. Sarımsak çiğ, pişmiş, sarımsak tozu ve sarımsak yağı olarak tüketmektedir.

Sarımsak nasıl tüketilmeli? Sarımsak havanda ezilirse işte o zaman sarımsağın içindeki etken maddeler ortaya çıkıyor.

Sarımsağın etkilerinden tam faydalanabilmek için sarımsağın çiğnenerek yenmesi lazımdır. Her ne kadar çiğnenmeden yutulursa da bu sadece kan sulandırıcı bir etki yapar.

Sarımsak çiğ olarak çiğnenerek ve bazı yemeklere eklenerek kullanılır. Ayrıca sarımsak yoğurtla birlikte de çok kullanılır.

Sarımsağın Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Her bitki türünde olduğu gibi sarımsakta da doğru kullanım önemlidir. Sarımsağın kullanıma bağlı olarak şu gibi etkileri bulunabilir.

1) Aşırı düzeyde tüketilmesi durumunda bağırsak ve karaciğerde olumsuz etkileri görülebilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

2)   Sperm hareketliliği üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaktadır.

3)   Kan ilacı kullananlar doktora danışmadan sarımsak tüketmemelidir.

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Genel olarak kış aylarına, yaz aylarından hazırlığa başlayan kişiler birçok bitki türünü kış aylarına hazırlık olarak saklamak düşüncesine girebilir. Genel olarak bazı bitkilerin kış aylarında daha pahalı olduğu düşünülürse, doğru şekillerde yapılacak saklama yöntemleri ile bu ürünler kış aylarına aktarılabilir.

Sarımsak Nasıl Saklanır

Sarımsak, genelde yemeklerde kullanıldığı için 2 şekilde saklanabilir. İhtiyacınız ölçüsünde belirleyeceğiniz oranda sarımsakları demet yaparak asılı şekilde saklayabilirsiniz. Bir diğer saklama yöntemi ise derin dondurucu ya da diffirizdir. Sarımsakları buzdolabı poşeti kullanarak, sertçe sardıktan sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sarımsaklar daha önceden ıslanırsa kabukları çok kolay soyulur. Daha sonra soyduğumuz sarımsakları cam bir kavanozun içinde doldurup üzerine zeytinyağı ekleriz. Kullanıma hazır olan sarımsakları bu yöntemle de uzun süre saklamak mümkün ve sarımsak lazım olduğunda her an elinizin altında oluyor.

Sarımsağın Kokusu Nasıl Giderilir?

Sarımsak kokusu sarımsağın tüketimi konusunda bizi hep düşündürür ve bir çok kez bu nedenle tüketmekten kaçınırız. Şimdi size vereceği bazı öneriler ile sarımsağın kokusunu gidermenin bazı yolları olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak yedikten sonra biraz  maydanoz yemek kokusunu gidermede etkili olabilmektedir.

Bir çay kaşığı kahvede etkili olabilir. Karanfil çiğnemekte sarımsak kokusunun giderilmesinde etkilidir.

Elma yenilebilir. Bunların dışında nane, kekik gibi kokulu otlarda tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir