Sebze Fidanı Yetiştiriciliği, Sebze Fidesi Ne Zaman Ekilir?

Sebze Fidanı Dikiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yetiştiricilikte hastalık ve zararlılara karşı alınacak önlemler kadar ekim dönemi de önemli bir yeri kapsamaktadır. Sebze fidanlarının ekim dönemi, dikimde dikkat edilmesi gereken noktalar, sebze yetiştiriciliği yapmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarıdır.

Birçok yetiştirici sebze fidanlarını içinde bulunduğumuz dönemde ekmiş ve biraz da olsa sabırsız davranmıştır. Ancak sebze fidelerinin dikiminde en uygun dönemin Mayıs ayının ikinci haftası olduğu unutulmamalıdır. Henüz içinde bulunduğumuz dönem ve mevsimsel özellikler nedeniyle gecelerin soğuk geçmesi sebze fidelerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sebzeler, gelişimini gece vakitlerinde gerçekleştirmekte ve bu saatlerde soğuk ve don olması durumunda büyüme gerçekleşmemektedir. Bu açıdan sebze yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler biraz daha sabretmeli ve Mayıs ayını beklemelidir.

Sebze fidanı dikiminden sonra dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Dikimi gerçekleştirdiniz peki şimdi ne yapacaksınız. Sıra dikim aralarını çapalamanız fidelerin daha sağlıklı gelişmesini, yabancı otların temizlenmesini ve toprağın havalanmasını sağlayacaktır.

Sebze fideleri dikimi için en uygun zaman gece saatleridir. Gece saatlerinde yapılacak dikim ve ilk sulama sonrasında sebzeler sabaha kadar suyu yeterince alır ve sabahın ilk güneşine karşı daha dayanıklı bir biçimde çıkar. Sebze fidelerinin dikimi sırasında fidelere bastırmak yerine bu görevi sulamaya bırakmak, toprağın kendiliğinden sıkışmasını sağlayacaktır. Ayrıca sebzede sulama da önemli bir yere sahiptir. Günümüz teknolojisinde damla sulama yöntemleri sebze gelişimi için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir.

Damla sulama yönteminin diğer sulama şekillerine göre önemli avantajlarından bazıları şunlardır.

Aşırı su harcaması önlenmiş olur.
Yabancı ot ve türevlerinin ortaya çıkışı önlenmiş olur.
Başta mantar hastalıkları olmak üzere hastalık ve zararlılara karşı önlem almış olursunuz.

Her fide ve tohumun ekim ve dikim şekli farklıdır ancak soğan, maydanoz, tere, roka ve dereotu gibi bitkileri daha sık sıralar şeklinde dikebilirsiniz.

Eğer marul, kıvırcık ve mor lahana gibi sebzeleri yetiştirmek istiyorsanız uygun dikim aralığı ortalama 30 cm civarıdır. Bu aralık sebzelerin gelişimi ve verimi için yeterlidir. Domates yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız türü ve cinsine göre ekim aralığı belirlemeniz gerekmektedir. Ancak standart aralık 50 cm ile 130 cm arasında değişmektedir. Domatesler gelişim dönemi ve sonrasında genellikle yanlış ekim nedeniyle sıra aralarına devrilmektedir. Bunu önlemek içinse daha sık dikim tercih edilebilir ya da destekleme yapılabilir.

Mümkün olduğunca yetiştireceğiniz sebzelerin tohum ve fidanlarını sertifikalı ve güvenilir yerlerden almaya çalışın Sertifikalı sebze ve fidanlar hem daha fazla verim verir hem de daha sağlıklıdır. Ayrıca sulama ve diğer gübreleme yöntemlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir