Sebzeler Nasıl Yıkanmalı, Nasıl Temizlenmeli

Taze sebze ve meyveler ülkemizde önemli bir besin kaynağıdır. Ülkemiz bu yönü ile çok zengindir. Ancak sebze ve meyveler ile bazı enfeksiyon ajanları vücuda geçebilir ve  hastalık etkeni oluşturabilirler. Bu hastalık oluşturan etkenler örneğin parazitler, tenyalar çok rahatlıkla yeşil sebzeler üzerinde özellikle tüketilen marul, tere, maydanoz, ıspanak, roka gibi sebzelerden geçebilirler. Bu nedenle dışarıda salata yerken bu hususa dikkat etmelisiniz. Evinizde bu sebzeleri çiğ yerken de yıkanması, temizliği konusunda gerekli özeni göstermeniz gerekmektedir.

Sebze Ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı, Nasıl Temizlenmeli

Sebzeler geniş bir kapta çok bol su ile tek tek elden geçirerek yıkamak en sağlıklı yollardan bir tanesidir. Ancak suyu da çok tüketmeden kullanmak gerekir. Bunun için sirkeli bir su ile veya bir miktar limon suda bekletip yıkamakta fayda vardır. Sirkeli veya limonlu suda 8-10 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Sirke ve limon asidik olduğu için tenyaların üzerindeki parazit yumurtalarının bizim gözle göremediğimiz küçük ölçekteki mikro organizmaların ölmelerine neden olur ve sağlıklı bir besin elde etmiş oluruz.

Enginar Nasıl Temizlenir; Enginar bol su ile yıkandıktan sonra sapları üzerinde 10 cm bırakılarak kesilir. Dışındaki kabukları kökten itibaren beş sıra kadar bütün çıkartılır, kalan sert kısımlar ayıklanır, ortasındaki tüylü kısım ise bir kaşık yardımı ile oyularak alınır. Tuzlu ve bol limonlu suya atılarak beklenir.

Marul, Maydanoz, Tere, Roka Nasıl Yıkanır; gibi çiğ olarak tüketilen sebzeler önce yıkanıp temizlendikten sonra en az 8-10 dakika sirkeli suda bekletilir (vaktiniz varsa bu süre 15-20 dk olabilir) ve tekrar yıkanarak yenir. Marulun yaprakları tek tek ayrılarak içinde böcek var mı bakılır. Daha sonra yıkanır.

Patlıcan Nasıl Temizlenir; Patlıcan önce su ile yıkanır. Baş kısmından kesilir ve uzunlamasına alacalı olacak şekilde soyulur. Acısı çıkması için tuzlu suda yarım saat beklenir. Çıkarılıp bir daha yıkanır ve doğranır.

Bamya Nasıl Temizlenir Ve Ayıklanır; Bamyaları bol su ile yıkadıktan sonra baş kısmından yuvarlak çizerek külah şeklinde çıkartılır. Sirkeli ve limonlu suya atılarak bekletilir.

Taze Fasulye Ve Bamya Nasıl Temizlenir; Pazardan aldığınız fasulye ve baklaları doğramadan önce bir kaç defa su ile yıkayınız. İki ucundan kesilerek kenarlarındaki kılçıklar çıkartılır. Daha sonra aynı boyutlarda doğranarak tencereye konur.

Ispanak Ve Semizotu Nasıl Temizlenir; Ispanağın kökleri toprak olan kısım bıçakla kesilir. Eğer sararmış,çürümüş yapraklar varsa bunlar atılır. Kalan kısımlar yıkandıktan sonra sirkeli suda bekletildikten sonra 4-5 defa yıkanır ve doğranır.

Pırasa Nasıl Yıkanır, Temizlenir; Pırasanın dış yaprağı 1 kat çıkartıldıktan sonra bol su ile yıkanır ve doğranır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir