Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli, Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Şeker Hastalarına Beslenme Önerileri

UYARI! Öncelikle şeker hastalığının ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve bu sağlık sorunun ciddiye alınması gerektiğini unutmayın. Bu yazıda yer alan önerilerin sadece öneri olduğunu bilmenizi isteriz. Hastalığın şiddeti ve etki düzeyi ile burada yer alan önerilerin size uygun olup olmadığını yalnızca doktor gözetiminde hekiminizin belirleyebileceğini bilmelisiniz.

Uzmanlar, araştırmalara göre şeker hastalığının ilaç kullanmadan çözülebileceğini söylüyor. Ülkemizde ve dünyada toplumların en sık yaşadığı sağlık sorunlarından birisi olan Şeker (diyabet) hastalığı insan sağlığını ciddi açıdan tehdit ediyor. Çeşitli yollar ile kontrol altına alınabilen bu sağlık sorunu, uygun yöntemler kullanılmadığı sürece zarar vermeye devam etmekte. Yapılan araştırmalarda dünya genelinde ölümlerin nedenler arasında ilk 5 arasıda yer alan şeker hastalığı, doğru şekilde tedavi edilmediğinde kalp-damar sorunlarına, körlüğe, böbrek yetmezliğine neden olabiliyor.

Uzmanlar, doğru besin maddelerinin kullanılması ile şeker hastalığının ilaç kullanmadan kontrol altına alınabileceğini savunuyor. İşte, diyabet riskini azaltan o besin maddelerinden bazıları…

Üzüm çekirdeği, yeşil çay, tarçın, kuru baklagiller ve bazı besin maddeleri diyabete bağlı hastalıkların ortaya çıkışını önleyerek şeker hastalığının kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Şeker hastalığında krom, kullanılması gereken en önemli doğal bileşenlerden birisidir. Krom, vücutta insülinin etkinliğini artırarak kan şekerinin düzenlenmesinde etkili bir görev almaktadır. Uzmanlar, şeker hastalarına tam tane ekmek ya da buğday özlü ekmek tüketmelerini tavsiye etmekte. Bu ekmeklerin içerisinde bol miktarda bulunan krom, hastanın ihtiyaç duyduğu miktarı almasına yardımcı olmakta.

Diyabet Hastalarının Kazanması Gereken Beslenme Alışkanlığı Nedir?

Öncelikle diyabet hastaları düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Bu nedenle mümkünse öğünler atlanmadan her gün aynı saatte gerçekleştirilmelidir. Düzenli olarak gerçekleştirilen kan şekeri kontrolünün daha sağlıklı sonuçlar verebilmesi için öğünlerin her gün aynı saatte gerçekleşmesi gerekmektedir.

Şeker içeren ürünlerden, gıdalardan ya da içeceklerden uzak durmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Şeker içerikli gıdaların tüketilmesi sonrasında kan şekerinde hızlı bir yükseliş görülecektir. Bu gibi ürünler yerine yoğurt, meyve, süt, sebze, kuru baklagiller ve kepekli ekmek tüketilmelidir. Şeker yanı sıra tuz ve tuzlu ürünlerden uzak durmayı unutmayın.

Katı yağlardan uzak durarak bitkisel özlü sıvı yağları tercih edin. Bu enerji alımını dengeleyecek ve kilo alma riskinizi azaltacaktır.

One Comment on “Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli, Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler”

  1. Diyabet hastaları için çok güzel bilgiler vermişsiniz. Şeker hastası olmayanların da dikkat etmesi gereken konular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir