Şeker Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığına Bitkisel Tedavi Önerileri

Şeker hastalığını tanımlamak gerekirse, pankreasta insülin salgılayan kısımların enfeksiyon nedeniyle yeterince çalışmaması ile ortaya çıkan, ömür boyu diyet yapmayı gerektiren bir hastalıktır. Hastalık süresinde sürekli su ihtiyacı, sürekli idrara çıkma ihtiyacı, sürekli yeme isteği ve ani kilo kayıpları görülmektedir.

Şeker hastalığına neden olan etmenler arasında aşırı soğuk su tüketimi ve soğuk havaya maruz kalma ilk sıralarda yer alır. Böyle bir durum içerisinde böbrekler, ciğerde bulunan fazla suyu çekerek idrar yoluyla dışarı atmaya başlar. Bu etkide hasta olumsuz etkilenmeye başlar.

Kekik ve Kekil Çayı
Kekik Çayı Nasıl Demlenir? 

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ünlü İslam alimleri şeker hastalığının böbrekler nedeniyle ortaya çıktığını söylemiş bu konuda bazı öneriler sunmuştur. Kısaca bu bitkisel önerilere göz atmak gerekirse,

*Şeker hastalarının kekik çayı içmesi gerekmektedir.

Tansiyon hastaları, hamilelerin, tedavi gören hastaların  tüketmemesi önerilir. Doktorunuzun bilgisi dışında kullanmayınız.

Kekiği sıcak suyun içine attıktan sonra 10 dakika bekleyin. İyi bir demleme için altın kural, su kaynarken değil, kaynaması dindikten sonra kekiği suya eklemenizdir. Demlenmesini bekleyiniz. İdeal süre 8-10 dakikadır.

*Hastalığın tedavisinde her gün 5 adet ceviz tüketilmelidir. Bu tüketim sonucunda hastalık ilerleme kaydetmemektedir.

*100 gram kadar çam sakızı, 100 gr çörek otu, 100 gr arpa ve buğday, 4 fincan su ile birlikte karıştırılarak kaynatılır, karışım dört gün boyunca içilir.

*Hastalık süresince yumurta, mercimek ve kuru fasulye tüketilmemelidir.

Şeker hastalığında kekiğin herhangi bir etkisi var mıdır?

Şeker hastalığının tedavisinde kekik kullanımı büyük öneme sahiptir. Kekik, kandaki şeker miktarının azalmasını sağlayarak şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bitkiler arasında yer almıştır.

Şeker hastalığının bir beslenme hastalığı olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda hastaların dengeli ve düzenli bir biçimde beslenme alışkanlığı edinmesi, yağ, protein ve karbonhidrat dengesini doğru şekilde sağlaması gerekmektedir.

Yağsız ürünler tüketmeye özen gösterilmeli, bol miktarda sebze tüketilmelidir. Özellikle lahana, tere, soğan, marul, salatalık ve turp tüketimi tavsiye edilmektedir.

Bol miktarda baharat tüketimi tavsiye edilmektedir. Ancak dengeli ve düzenli tüketim gerçekleştirilmelidir. Baharat tüketimi, salgı bezlerinin daha aktif olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Şeker hastalığının tedavisinde çeşitli bitkisel tedavi yolları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını incelemek gerekirse,

*İki bardak su içerisine bir kaşık kadar çemen eklenir. Kısık ateşte pişirilerek sabah kahvaltısından önce içilmesi tavsiye edilmektedir.

*Bir litre kaynar su içerisine bir yemek kaşığı kadar mersin yaprağı konulur. Yaklaşık 15 dakika kadar kaynatıldıktan sonra demlenir ve süzülerek yemeklerden önce bir bardak içilir.

*Bir çay bardağı sıcak su içerisine bir tatlı kaşığı kadar karadut yaprağı, hulasası konulmalıdır. Yemeklerden önce birer bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Dut yaprağı ciddi bir şeker düşürücü olduğundan doktora haber verilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılan ilacın dozajının ona göre ayarlanması gerekir.

*Böğürtlen, ada çayı ve at kuyruğu diğer bitkisel önerilerden bazılarıdır.

Ayrıca bitkisel çaylardan zeytin yaprağı çayı da şeker hastalığı için önerilir.

Şeker Hastalığı Bitkisel Tedavisi, Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler, Şeker Hastaları Ne Yemeli, Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler, Şeker Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi, Şeker Hastalığı

UYARI: Hastalıkları tedavi etmek, 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitedeki bilgiler sağlıklı yaşam tavsiyeleridir. Sitede yer alan kürler ve yazı içerisinde geçen bitkileri kullanmadan önce adı geçen bitkilerin yan etkilerine bakınız ve alerjiniz olup olmadığınızı konrol ettiriniz.

5 Comments on “Şeker Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler”

 1. Şeker hastalığına iyi gelen besinler

  Yer elması
  Ekşi elma
  Greyfurt
  Beyaz hindiba
  Kereviz
  Tarçın
  Zencefil
  Çemen

  Dut yaprağı ciddi bir şeker düşürücü olduğundan doktora haber verilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanılan ilacın dozajının ona göre ayarlanması gerekir.

 2. Kekik ve kekik yağı

  Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarını sağlar. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman romatizma ağrılarını büyük oranda azaltır.

 3. Site içerisinde çörek otu tohumu hakkındaki bilgilere bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir