Şeker Komasının Belirtileri Nelerdir? Şeker Koması Öldürür Mü?

Şeker diğer ifade ile diyabet toplumca çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Bu yazımızda şeker komasının belirtilerine yer vereceğiz. Şeker komasının belirtilerini öğrenerek bu tip bir hastalıkla karşılaştığınızda nasıl hareket etmeniz gerektiğiniz öğrenebilirsiniz.

Şeker Koması, Şeker Koması Belirtileri, Şeker Koması Belirtileri Nelerdir, Şeker Koması Nedir, Şeker Koması, Şeker Komasının Belirtileri Nelerdir, Şeker Koması, Şeker Koması Öldürürmü

Bir insan şeker hastası olarak biliyorsa şuuru kapalı olarak bulunduysa bu durumda aksi ispat edilinceye kadar düşük şeker koması dır. Diyelim ki bu şuur kaybı yüksek şeker komasından kaynaklansın genelde yüksek şeker koması çok fazla şuur kapalılığı yapmaz. Mesela şekeri 20 olan birinin şekerini 70 e veya 80 e çıkarırsanız kişinin hayatı değişmiş olur.

Şeker hastası olan biri acile getirildiğinde şuuru kapalı ise hastanın şekeri var deniliyorsa ve aksi ispat edilemediği sürece düşük şeker olarak düşünülüyor. Kendinde olmadığı ve şuuru kapalı olduğu için bu hastaya şekerli serum takılır. Eğer hipoglisemi ise şekeri aniden yükselsin diye eğer düşük şeker koması ise dakikalar içinde olumlu cevap alınır.

Şeker Komasının Belirtileri Nelerdir?

Şeker koması belirtileri nelerdir diye sorulursa düşük şeker komasının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz. Kişi terlemiştir. Vücudu kasılmıştır. Komaya girmeden önce çok sinirli olur, halsizlik ve soğuk ter, çarpıntı, el ve ayaklarda güçsüzlük, sinirlilik, konsantrasyon bzukluğu, konuşmanın düzensizleşmesi, durgunluk, aşırı tepki veya tepkisizlik, şuur kaybı, ağır koma, idrar ve dışkı kaçırma gibi

Şeker Koması Öldürür Mü?

Diyabet rahatsızlığı çoklu organ yetersizliğine neden olabileceği için hastaların yaşam kalitesinde ve yaşam süresinde olumsuz etki edebilirler. Şeker düşüklüğü daha tehlikelidir.

Şeker hastalarının sık beslenmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir