Dikkat! Şeker ve Kanser İlişkisi

Tıptaki adıyla karbonhidratlar, basit tanımlamayla şekerli gıdaların şişmanlık nedeni olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak, son yıllarda, kanser hücrelerinin ana beslenme kaynağının şeker olduğu ortaya çıktı. İşte bu temelden hareketle, vücutta bulunan tümörleri görüntülemek yani filmini çekmek için radyoaktif flor-18 ile işaretlenmiş şeker molekülleri (yani glukoz) verilmekte ve takiben de bu hasta PET ismi verilen bir makine içine alınıp görüntülenmektedir. Böylece, tümör odakları parlak bir şekilde kendini belli etmektedir; çünkü tümör hücreleri, vücudun diğer hücrelerinden daha fazla şeker (glukoz) tüketmektedir.

şeker kanser

Tümör hücrelerinin fazlaca şeker tüketmesi gerçeğinin bir göstergesi de şeker hastalarında daha sık kanser görülüyor olmasıdır.

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bazı ciddi kanser kuruluşlarının organize ettiği araştırmalarda, bir şeker ilacı olan metformin’in kanser tedavisinde tek ilaç veya diğer kanser ilaçlarına ek bir ilaç olarak kullanılıp kullanılamayacağı incelenmektedir. Bu konuda erken sonuçların bir kısmı yayınlandı ve yukarıda yazdıklarımı desketeleyen bulgular elde edildiği ortaya çıktı.

Belli Başlı Şekerli Gıdalar:1) Patates
2) Prinç
3) Ekmek
4) Aşırı tatlı meyveler
5) Şekerli içecekler
6) Meyve suları
7) Tatlılar
8) Bulgur
9) Alkol

Yediklerimiz, kaderimiz olur. Ağzınızdan giren her lokmayı iyice seçin.

Kaynak: Prof.Dr.Cumali Aktolun (Tirocenter Tiroid Merkezi, 34345 İstanbul)

Share Button

2 Comments

  1. İbrahim 04 Nisan 2014
  2. Prof. Dr. Cumali Aktolun 04 Nisan 2014

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir