Selülit Probleminiz Varsa Mutlaka Okuyun

Günümüzde özellikle kadınların en büyük problemlerinden biri ne yazık ki selülittir. Portakal kabuğu görünümüne benzeyen bu sorun kilolu bayanların olduğu kadar zayıf  bayanlarında  kabusudur. Çeşitli tedavi yöntemleriyle,  kişiye göre tamamen ya da minimum seviyeye indirilen selülit problemleminin  altında  ne yazık ki başka rahatsızlıklar da yatabilmektedir.

Selülit neden oluşur, vücudumuz nasıl bu hale gelir, neler yapsak geçer diye çoğumuz düşünmüşüzdür. Kilolu olanlar kilo vermeyi çözüm sanabilirler fakat çok zayıf  bayanlarda bile bu sorun ne yazık ki mevcuttur.  Peki selülit neden oluşur? Selülitin birçok nedeni vardır. Genetik, hormonlar, yaş,  hareketsiz yaşam, yediklerimiz ve içtiklerimiz…

Bazı  kadınlar için bu sorun genetiktir yani annenizde varsa sizde olma ihtimali de yüksektir. Bir başka neden ise hormonlardır, özellikle östrojen hormonu vücudumuzun yağ depolamasını sağladığından  kadınlarda selülitin sık rastlanılan bir durum olması kaçınılmazdır. Özellikle zayıf olsa bile kolajen ağları dağınık olan kadınlarda, vücuttaki yağlar bu kolajen lifleri arasına girmekte ve portakal görünümü ortaya çıkmaktadır.

Peki vücudumuz bizim için böyle bir potansiyel taşırken biz neler yapmalıyız? Her şeyden önce sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Yağlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar, aşırı tuz ve şeker tüketimi, asitli içecekler, alkol ve sigara selülite neden olmaktadır. Bunlar vücudumuzun deri altında yağ biriktirmesine neden olur ve beraberinde dolaşım bozukluğunu meydana getirir. Ayrıca zayıf veya kilolu bütün bayanların yaşı ilerledikçe vücutları esnekliğini kaybetmektedir. Esnekliği kaybolan vücut ise sıkı bir görünümden ne yazık ki uzaktır. Bu nedenle düzenli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıksız gıdalardan, sigara ve alkolden uzak durmak temel olarak yapmamız gerekendir.

Diyelim ki düzenli besleniyorsun, egzersiz yapıp yediklerine içtiklerine dikkat ediyorsun yani içeriden vücudu besliyorsun ama yine de geçmiyor. O zaman yapman gereken vücuda dışarıdan da gerekenleri yapmaktır. En basit herkesin evde yapabileceği masajdır. Çağla Şikel’in de uyguladığını söylediği biberiye, kekik ve portakal yağıyla elde edilen karışım selülit masajı için tavsiye edilmektedir. İleri evre selülitleri için mezoterapi, termoterapi, lenfatik drenaj tekniği uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir