Semizotu Nasıl Temizlenir, Semizotu Nasıl Ayıklanır?

Semizotunun bolca olduğu şu günlerde bu çok faydalı sebzeden alıp çiğ olarak semizotu salatasını yada semizotu yemeğini tüketebilirsiniz. Semizotu çok topraklı ve çamurludur. Semizotu nasıl temizlenir ve ayıklanır sorusuna şöyle cevap verebiliriz.

Semiz Otu Nasıl Temizlenir?

Semizotu nasıl temizlenir?

Semiz otunu ayıklamak için öncelikli topraklı olan kök kısımlarını koparıyoruz. Geniş bir kaba daha iyi temizlenmesi ve mikroplardan arındırmak için bir miktar sirke eklenir. Semiz otunu kabın içine koyarız toprağın daha çabuk çözünmesi için suya bir miktar su ilave ediyoruz. Bu şekilde yaklaşık 8-10 dakika bekletiyoruz. Semiz otlarını leğenden süzgece değil üstten alarak tekrar temiz kaseye koyuyoruz. Leğendeki suyu boşaltıp değiştirerek aynı işlemi tekrarlıyoruz. Leğenin içinde toprak kalmayana kadar bu işlemi yapmaya devam ediyoruz.  Son durulamadan sonra içinde hiç toprak kalmayınca buda semiz otunun temizlenmiş olduğunu gösterir. Semiz otu yemek yapmak için hazır hale gelmiş demektir.

Semizotu nasıl temizlenir bu konuda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık daha sonra güzel bir semizotu yemeği tarifi vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir