Semizotu Yemeği Tarifi

Semiz otu iyi bir omega 3 kaynağı dır. Bunun dışında kanı temizleme özelliği, idrar söktürme özelliği ve kanı üre benzeri pisliklerden temizlemektedir. Semiz otu eğer salata olarak yenirse faydası daha fazladır. Semizotu şeker hastalarının susuzluğunu da azaltmada da yardımcıdır. Zayıflamak isteyenler içinde kilo vermede etkili olan semizotu metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasındadır. Semiz otu yüksek oranda  lif içerdiğinden kabızlık için iyi gelmektedir. Semizotunun içeriği ve semizotunun faydaları ile ilgili daha detaylı bilgileri bir başka yazımızda sizlere vermeye çalışacağız.

Öncelikle semiz otu nasıl temizlenir öğrenmek için sitemizdeki bu konu ile ilgili bilgiyi okuyunuz.

Semizotu yemeği nasıl yapılır

SemizOtu Yemeği Tarifi

Semiz otu yemeği için gerekli malzemeler şunlardır.

1 bağ semizotu

1 adet doğranmış kırmızı biber

1 adet doğranmış soğan

3 adet doğranmış domates

1 çay bardağı veya 3 yemek kaşığı zeytinyağı

2 diş sarımsak

Yeterli miktarda tuz

Not: Domates ve biber yoksa bunun yerine 1 yemek kaşığı domates salçası ve biber salçası eklenebilir.

Semizotu nasıl pişirilir?

Semizotu yemeği tarifi: Tencereye zeytinyağımızı ekleyerek semizotu yemeğini pişirmeye başlarız. Az ısındıktan sonra üzerine soğanları ilave ediyoruz. 2 diş sarımsağı ekleyin, soğanlar yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Semiz otlarını iri olarak kıyıyoruz çok küçük olmasın gerek yok sıcaklıkla küçülecektir zaten

Kavrulan soğanlara önceden doğradığımız kırmızı biberleri ekliyoruz. Kırmızı biberlerde çok az sotelendikten sonra semiz otunu ilave ediyoruz bunun üstüne doğranmış domatesleri de ekledikten üstüne az bir tuz serperiz tencerenin kapağını kapatıp bu şekilde kısık ateşte pişmeye bırakırız. Semizotu kendi suyu ile pişirilir ancak sulu olsun isteyenler az miktarda su ekleyebilirler.

Arzuya göre semizotu suyunu salınca 1 kaşık kadar bulgur ekleyebilirsiniz.

Kısık ateşte yaklaşık 10 dakika pişiriyoruz. Yemeğin buharının  kaçmaması için kapağın iyi kapanmış olması gerekmektedir. Eğer bulgurlu veya pirinçli yapıyorsak pirinçler pişti ise yemeğimiz hazırdır.

Afiyet Olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir