Sıcak Su mu Soğuk Su mu Zayıflatır?

Son dönemde sıcak ve soğuk suyun yağlar ve kalori üzerinde etkisi olduğu söylense de ne yazık ki söylentiler sanıldığı kadar kolay değil. Araştırmalar özellikle soğuk su içildiğinde vücudun onu kendi sıcaklığına getirmek için harcadığı enerji üzerine yoğunlaşmış.

Su Zayıflatırmı,  Soğuk Su Zayıflatırmı, Soğuk Su İçmek Zayıflatırmı, Sıcak Su İçmek Zayıflatırmı, Sıcak Su İçmek Yağları Eritirmi, Sıcak Su İçmek Kilo Verdirirmi, Sıcak Su Zayıflatır, Sıcak Su Mu Soğuk Su Mu Zayıflatır

Bu yazımızda sıcak su mu soğuk su mu zayıflatır konusu hakkında bilgiler sunacağız.

Sıcak su mu soğuk su mu zayıflatır?

2006 yılında yapılan bir araştırmada soğuk su içenler ile normal su içenler arasında vücudun ekstra bir enerji harcamasına ihtiyaç duymadığı olmadığı görülmüş. İsviçre’de gerçekleştirilen çalışmada sağlıklı, gönüllü gençler üzerinde yapılan araştırmalar, su sıcaklığının kalori yakımında herhangi bir etki yaratmadığını göstermiş.

American College of Sports Medicine ise sıvılarla ilgili egzersize bağlı şu açıklamayı gerçekleştirmiş.

Hidrasyonu korumak, yani vücudun susuz kalmamasını sağlamak düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde en üst ve yararlı düzeyde fiziksel performansa fayda sağlamaktadır. Bu iyi sıvı desteği, yüksek performans anlamına gelmektedir.

Soğuk ve sıcak su arasında bilinen en önemli fark vücudu terk etme hızlarıdır. Soğuk suyun mideyi 20 dakika içerisinde terk ettiği belirtilirken, sıcak suyun ortalama 80 dakika içerisinde mideyi terk ettiği görülmüş. Sıcak su genelde mide hacmini dolu tutması nedeniyle düşük kalorili diyetlerde önerilmektedir.

İçtiğimiz Su Sıcak Mı Soğuk Mu Olsun?

İçtiğiniz suyun ılık oda sıcaklığında olması gerekir. Çünkü 15 derece üstü sıcaklıklarda vücut suyu kullanabiliyor. İçilen suyun oda sıcaklığında 23-24 derecede olması ideal olanıdır.

Su Zayıflatır Mı? Evet, su zayıflatır. Daha az yemek yemenize yol açar. Yağ metabolizmasını hızlandırır. Toksin atmanızı sağlar. Yağ yakabilmek için vücudumuzun suya ihtiyacı var. Mide sağlığınız için oda sıcaklığında yani 20-24 derece arasında su içmelisiniz. İçeceğiniz suyu tercih ederken PH seviyesinin 7 nin üzerinde ve doğal mineralden zengin olmasına özen gösteriniz.

Sıvı alımı ve performans arasındaki ilişki

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sıvı alımı ve performans arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Aşağıda bu ilişki hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Özellikle çocuk sporcularda dengeli beslenmeyle birlikte sıvı desteği 24 saatlik dilimlerde izlenmelidir. Ayrıca egzersiz öncesi ve egzersiz sırasında sıvı desteği sağlanmalı ve takip edilmelidir.

Yeterli hidrasyonun sağlanması ve boşaltımın sağlıklı gerçekleşmesi için egzersizlerden 2 saat önce 500ml. Sıvı alımı gerçekleştirilmelidir.

Egzersiz sırasında terle kaybedilen sıvı yerine konmalıdır.

Eğer egzersizler uzun süreli ise su yerine karbonhidrat ya da elektrolit eklenmiş içecekler tercih edilebilir.

Egzersizlerden sonra 30 dk içerisinde sıvı alımı gerçekleştirilmeli ve kaybedilen her kilo için 250ml sıvı tüketilmelidir.

Su tüketenlerde beslenme daha düzenli

Araştırmalarda günlük ihtiyaç duyulan sıvı ihtiyacını sudan karşılayanların daha düzenli ve dengeli beslendiği görülmüş. Sıvı alımında suyu tercih edenler daha az lif, şeker ve kalori tercih etmekte.

Susuzluğa ve yorgunluğa dikkat

Egzersiz sırasında bireyleri tehdit eden en ciddi sorun susuzluk. Su kaybı nedeniyle egzersiz yapan kişilerde performans kaybı daha fazla olmaktadır. Aktif olarak spor yapıyorsanız 24 saatlik dilimde sıvı alımını düzenli gerçekleştirmelisiniz. Dehidratasyon nedeniyle kas yorgunluğu ve koordinasyon kayıpları ortaya çıkabilmekte.

Suyun görevleri

Suyun temel görevlerinden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Besinlerin sindiriminde görevli olması, besinlerin emilimini ve taşınmasını sağlaması, eklemlerde kayganlığa yardımcı olması, elektrolitlerin taşınması, toksinlerin vücuttan atılması, vücut ısısının denetimi suyun görevlerinden bazılarıdır.

Su kaybı ve çeşitleri

Deri yoluyla ortalama 500ml,

Solunum yoluyla, 300ml,

İdrar yoluyla ortalama, 1500ml,

Bağırsaklar aracılığıyla ortalama 200ml.

Su kaybını artıran durumlar

Sıcak, soğuk hava değişimlerinin yarattığı etkiler, çeşitli fiziksel aktiviteler sonucu artan kayıplar. Enfeksiyonel sağlık sorunları.

Su kaybını azaltan durumlar

Böbrek rahatsızlıkları, tuz alımının artması su kaybını azaltmaktadır.

Yetişkin bireylerde vücut ağırlığının ortalama %55 75’i sudan oluşmaktadır. Ancak bu oranlar kişilere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kan oranı %83, kas %73, vücut yağı %25 ve kemikler %22’lik bir dilimi kapsamaktadır.

Susamak bir belirtidir

Vücut eğer susama hissi hissediyor ise ortalama %1’lik bir su kaybı gerçekleşmiş demektir. Su içmek için susamayı beklemeyin ve ihtiyaç duyduğunuz anda sıvı tüketimi gerçekleştirin.

2 Comments on “Sıcak Su mu Soğuk Su mu Zayıflatır?”

  1. Uyandığınızda 2 bardak su içmek iç organları harekete geçirerek metabolizmanın çalışmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir