Sıcaktan Korunma Yöntemleri Hakkında Meteorolojiden Gelen Açıklama

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sıcaklıkların, mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirtti. Yetkililer, sıcaklardan korunmak için, bir takım önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyorlar. Sıcaklıkların yüksek olduğu bu günlerde, park halinde olan araçlarda kesinlikle kalmamak gerektiğinin altını çizen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, araçlarda klima olsa dahi, araçlar park halindeyken sıcaklığın daha çok arttığını belirtti; ve park halinde olan araçlarda, kimsenin kalmadığından emin olunması gerektiğini belirtti.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamaya göre, sıcak yaz günlerinde, aşırı sıcaklara en kolay uyum sağlayan canlılar insanlardır. Ancak insanların da, yaşam koşullarına göre bir yaşam alanı belirlemeleri gerekmektedir. Aksi halde, insanlar da aşırı sıcaklardan, diğer canlılar gibi nasipleneceklerdir. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ayrıca, daha önce yaşanmamış derecede sıcakların yaşandığı bu dönemlerde, insanların da sıcaklardan, her zamankinden daha fazla etkilendiği açıklamasında bulunarak, dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, 17 derece ile 31 derece arasındaki sıcaklıklarda normal yaşam koşullarının devam ettiğini belirtirken; bunun dışındaki değerlerde klinik sendromların yaşanabileceğini belirtti. Özellikle hastalarla yaşlılar ise, aşırı sıcaklardan, diğer herkese göre daha fazla etkileniyor. Aşırı sıcaklar, kalp, tansiyon, diyabet; ve hatta ölümlere bile neden olabiliyor…

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yüksek sıcakların, devam edeceği ilerleyen günlerde, özellikle kanser hastaları ile, kemoterapi tedavisi görenlerin; ve daha farklı deri hastalığı olanların, 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşten uzak durmaları gerektiğini belirtti.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sıcak günlerde, özellikle açık renkli hafif giysiler giymeye, bol giysileri tercih etmeye dikkat etmenin gerekliliğine dikkatleri çekti. Güneşin altında kesinlikle şapka takılması; ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüklerinin kullanılması da yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Sıcaktan korunma yöntemleri içerisinde, dışarda çalışmak durumunda olanların da ağır iş yapmamaya özen göstermeleri, bol bol tuzlu gıdalar tüketmeleri gerektiği de yer alıyor.

Sıcaktan korunma yöntemleri arasında yer alan bir diğer etken de, ağır hareketlerin yapılmasının gerektiği zamanların, sabah ve akşam saatlerine denk getirilmesi gerektiği; ve yapılan her bir saatlik ağır hareket için mutlaka dört bardak sıvı tüketimine önem verilmesi gerektiği, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen bir diğer yöntem olarak belirleniyor.

Sıcaklardan korunma yöntemleri arasında, risk grubu altında olanların gün içerisinde en az iki kez takip edilmesinin gerekliliğini de vurgulayan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınması gerektiğini, duş almanın zor olduğu durumlarda ise mutlaka, ayaklar, yüz, ense gibi bölümlerin yıkanarak silinmesini önerdi. Bunun yanısıra, gün içerisinde en az 2 litre su içilmeli. Kafeinli içecekler yerine, meyve suları, ıhlamur ve kurburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Ağır yemek yememek gerektiğini de belirten Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sıcaktan korunma yöntemleri arasında, sabah kahvaltılarında yenilen az yağlı peynirleri, zeytin ve sebzeleri tüketmeniz gerektiğine dikkati çekerek, bitkisel sıvı yağların da yemeklerde kullanılması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir