Şifalı Bitkilerin Faydaları

Alternatif tıp içerisinde bitkilerin faydalarını hepimiz yeteri kadar bildiğimizi düşünmekteyiz. Fakat birçok bitkiden yeteri kadar fayda sağlanabilmesi için uygun biçimde faydalanmak gerekmektedir. Ülkemiz, genel olarak incelendiğinde birçok bitki türüne ev sahipliği yapmakta ve insanlara yarar sağlamaktadır. Türkiye dünya üzerinde yaklaşık 3-4 bin bitki türünü barındırmaktadır. Bitki çeşitliliğinin bu denli fazla oluşu nedeniyle insanlarda bitkiler üzerinde uzmanlaşmaya başladı. Kimi bölgelerde ise türler üzerinde çeşitli yayınlar yayımlandı.

Bitkilerin bölgeleri ve kullanım alanları üzerine kısaca bilgilendirmek gerekirse;

Ahlat otu: Ahlat otu özellikle böcek ısırıkları üzerinde kullanılmaktadır. Otun yaprakları ezilerek zarar gören bölgeye uygulanır.

Banotu: Ban otu genellikle Marmara bölgesinde yaygın olarak kullanılan ve baş ağrılarında etkile olan bir bitki türüdür. Tedavide bitkinin tohumlarından faydalanılmaktadır. Tohumlar ezilerek kaynatılır ve bir bez içerisinde baş bölgesine sarılır.

Bayırturpu: Bayırturpu özellikle saç hastalıklarında ve yaralarda kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları kaynatılarak yara olan bölgelere uygulanabilir. Bir diğer uygulama alanı ise saç dökülmelerinde kullanılmasıdır.

Böğürtlen: İdrar yolları rahatsızlıkları bulunan kişiler böğürtlenin köklerini kaynatarak fayda sağlayabilir. Özellikle prostat hastalarına tavsiye edilmektedir.

Sarımsak: Birçok uzman, sarımsağın vücut koruması açısından en faydalı bitki olduğunu söylemektedir. Genellikle bel fıtığı ya da bel rahatsızlığı bulunan kişiler, 100gr sarımsağı döverek kaynatıp bir bez yardımıyla beline sarabilir.

Karabaş otu: Karabaş otu, genellikle göğüs ve solunum yolları rahatsızlıkları bulunan kişilere tavsiye edilmektedir. Ot, kaynatılarak çay olarak tüketilebilir.

Hayıt: Hayıt ise, mide rahatsızlıkları bulunan kişilere tavsiye edilmektedir. Hayıt tek başına etkili olmamakla birlikte üzüm yaprakları ile yaygın olarak kullanılabilir. Bel ağrılarında da etkili olan hayıt, genellikle ağrı kesici görevi görmektedir.

Dereotu: Dereotu genellikle sindirim problemleri bulunan kişilerde etkili sonuçlar vermektedir. Anne sütü, dereotu tüketimiyle artırılabilir.

Patates: Patatesin birçok sağlık sorununda etkili olduğu bilinse de en sık kullanıldığı alan pankreas kanseri ve sindirim sistemindeki sorunlardır.

Yukarıda birçok örneği verilmiş olan bitki türlerinin bazılarının kullanım alanları ve uygulanış biçimleri benzerlik göstermektedir. Burada önemli olan, bitkilerden doğal bir sağlık elde edebilmek için doğru bir biçimde faydalanmak gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir