Sigara Bağımlılığı ve Sigara Nasıl Bırakılır

Çeşitli yayın kuruluşlarında sürekli sigarayı bıraktırmaya yönelik haberler, sigaranın zararlarını anlatan yayınlar ve diğer tüm çabalara rağmen sigara bırakanların sayısı istenilen düzeyde değil sigaranın bu kadar vazgeçilmez olması ve nedenleri kişiden kişiye değişiyor.

En son yapılan sigara zamlarından sonra en azından bazı kişilerin sigarayı bırakmak isteyeceğini düşünüyorum ve bir zamanlar sigara kullanan ve bırakan birisi olarak bende kendi düşüncelerimi sizlere aktarmak istiyorum.

Sigarayı Nasıl Bıraktım?

Öncelikle içtiğim dönemlerde bir çoğu gibi sigaradan hiç kurtulamayacağımı düşünüyordum. Sigarayı bırakan tanıdıklarıma ise bir süre sonra tekrar başlarsın gene diyordum. Tekrar içmeye başlayanlar olduğu gibi artık tamamen hayatından atanlarda var. Ben sigarayı bir akşam tesadüfen izlediğim bir video sonunda bırakmaya karar verdim ve kararımdan vazgeçmedim. Bu videoyu burada sizlerle paylaşacağım.

Sigarayı bırakırken en önemli hususlarda biri  sizin bu konuda verdiğiniz samimi karar. Kendinize verdiğiniz söz çok önemli alsa bırakamam gibi olumsuz kelimeleri çıkarın kafanızdan yıllarca içip bırakan bir dünya insan var.  Söylemek istediğim kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Unutmadan şunu da belirtmek istiyorum. Azaltarak bırakmaya çalışanlar da oluyor bu şekilde bırakan var mı bilmiyorum ama bu yol bana kalırsa zor. Samimi bir şekilde sigarayı bırakmaya karar verdiğinizi düşünüyorum. Herkesin bildiği gibi ilk günler, ilk hafta, ilk bir ay işte bu zaman dilimlerinde sabırlı olmak çok çok önemli aslında insana bir çok şeye dayanma gücü verilmiş biz bu gücü kullanmayı bilmeliyiz. Herkes bu iradeye sahip sigarayı ilk bıraktığınız zaman dilimlerinde canınızın çok istediği zamanlarda neler yapacaksınız. Sakız, çekirdek, bitkisel çaylar gibi ağzını meşgul edecek bir takım yiyecekleri aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz. Ben canım sigara istediğinde su içiyordum tuhaf su benim sigara isteğimi azaltıyordu yada çıkıp yürüyüş yapıyordum. Sizin de sigara isteğinizi azaltan bir takım yiyecek veya içecekler olabilir. Diğer bir husus ta sizi sigara içmeye teşvik eden durumlarda uzak durmaya çalışmak örneğin duygusal bir müzik veya bir film sizde sigara içme isteği uyandırıyor ise en azından ilk dönemlerde uzak durmak iyi olacaktır. Sizde kendi hayatınızda bunları düşünüp ona göre hareket edersiniz.

Bunun dışında  yardımcı bir ürün kullanarak da sigarayı bırakmak isteyen kişiler olabiliyor. Sigara isteğimizi azaltan çeşitli ürünler, bunlardan bazıları ile ilgili daha önceden yayınlanmış makaleleri site içerisinde arama yaparak okuyabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra aşırı yemek yeme gibi bir durumda birçok kişinin karşılaştığı bir problem ve  kilo alma korkusu sırf bu nedenlerle sigara içmeye devam edenler oluyor. Tüm bunlar irade ile aşılabilecek konular, siz kendinizi bırakırsanız evet kilo almanız da çok doğal kontrol hep sizde olmalı.

Benim burada asıl değinmek istediğim konu sigaranın bırakmanın aslında göründüğü kadar zor olmadığı, bıraktığımızda hayatımızda bir çok şeyin daha güzel olacağını düşünmenizi sağlamaktır.

Sigarayı bırakmaya yönelik eklemek istediğiniz düşüncelerinizi yorum olarak eklerseniz sizinde bir katkınız olur.

171 Alo Sigarayı Bırakma Hattı

YouTube Preview Image

2 Comments on “Sigara Bağımlılığı ve Sigara Nasıl Bırakılır”

  1. Hocam haklısınız ben 18 yıldır içiyorum bi türlü bu illetden kurtulamadım ve şuan astım tedavisi görüyorum doktorum mutlaka bırakmam gerekdiyini söylüyo bende çok istiyorum ama bu mümkün olmuyo çok ilaç denedim ama olmadı

  2. 171 sigara bırakma hattına gittim 3 kutu hap verdiler yanında 5 aylık da antidepresan alarak sigarayı bıraktım şu anda 2,5 yıl oldu çok rahatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir