Sigara İlk Günkü Kadar Masum Değil

Sigara kullanımı günümüzde, çeşitli yasaklarla sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan zehirlerin sayısı; ve kanser etkisi yaptığına dair söylentiler, gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum ise, sigaranın bırakılması gerektiğini açık bir şekilde gözler önüne sermektedir. Zincirleme olarak devam eden sigara etkeni, sigara bırakmanın gerekliliği ile birlikte, sigarayı bırakmak için geliştirilen ürünler ile, ülke ekonomilerine büyük ölçüde katkılarda bulunmaktadır.

Bu kadar etkili olan; ve insan hayatını alt üst edip, ülke ekonomilerine büyük katkılarda bulunan sigaranın geçmişi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Örneğin, sigarayı kimin bulduğunu; ve sigara kullanımının ne zamandır devam ettiğini ne kadar biliyoruz?

Sigarayı bulan, Maya halkından bir kişidir. Herhangi bir kişidir demek de yanlış olmaz aslında. Günümüzden yaklaşık olarak 4000 yıl önce, Mayalı bir erkek, dışarıda dolaşırken, sarı büyük yaprakları olan bir şey bulmuş; ve, ”bunun ne gibi faydaları olabilir, güzel de kokuyor” diyerek, alıp eşine götürmüş ve, onun bir amaç için sarı yaprağı kullanacağını düşünmüştür. Ancak Mayalı adamın eşi, sarı yaprağın yüzüne bile bakmamış; ve bir işe yaramayacağını söylemiştir. Bunun üzerine Mayalı aile, yanan ateşin içine bırakmıştır sarı yaprakları. Ancak yapraklar yandıkça, evin içerisine güzel bir koku yayılmış; ve tüm ev ahalisinin neşelendiği gözlemlenmiştir.

Başlangıçta, sadece zengin kesimin kullandığı bir ürün olan sigara, ilerleyen zamanlarda seri üretime geçilmesi ile, halka kadar inmiştir. Ancak bu yayılma süreci ne kadar iyi ne kadar kötü olmuştur; bu konu hakkında bir yorum yapmak aslında anlamsız olacaktır. Ancak sigaranın gelişimine baktığımızda, ilk bulunan sigara amaçlı olarak kullanılan sarı renkli yaprağın, tek başına da keyif verdiği görülmektedir. Ancak günümüzde, farklı markalar altında, çok çeşitli sigaralar üretilmeye başlandığını görüyoruz; ve bu üretim sürecinde farklı markalar altında üretilen sigaraların tadlarının da farklı olduğunu gördüğümüzde, farklı etkiler de hissedildiğini görünce, sigaranın içine eklenen katkı maddelerinin, ne denli zararlı olduğunu ve markalara göre değiştiğini söylemekle de yanlış bir davranışta bulunmamış oluruz.

Sosyal paylaşım sitelerine baktığımızda, geleceğimizin umutları olan çocuklarımızın da, bizleri örnek almamaları gerektiğini düşünerek; ayrıca sigaranın zararlarından daha az etkilenmek ve çocuklarımızı hayatta yalnız bırakmamak adına, sigara denilen ve 4000 yıllık geçmişinde aslı çok fazla bozulmuş olan; ilk bulunduğu günkükadar masum olmayan sigaradan, mümkün olduğunca uzak durmamız gerektiğini anlamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir