Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Sigaranın hiçbir yararı olmadığı gibi, sayısız zararı vardır. Öncelikle çevreye verdiği zarar, daha sonra da içere verdiği zarar hesaba katıldığında çok büyük bir hatadır. Öncelikle çevreye dememizin sebebi, insanın kendine verdiği zararların bir nebze olsun affedilebilir olduğudur. Çünkü “her koyun kendi bacağından asılır”. Ancak çevreye verilen zarar konusunda bu söylenemez. Sigara içerken etrafa yayılan zehirli dumandan, o havayı soluyan herkes etkilenir.

Özellikle evde ve kapalı alanda sigara içilmesi durumunda birçok kişinin hakkına girerek sağlığı ile oynanmaktadır. Bu yüzden, insan haklarını da ihlâl edilir. İnsanların sağlığı ile oynamak, bulunduğu ortamda rahatsızlığı neden olmak ve hava kirliliğine sebebiyet vermek çevre ile ilgilidir. İşin birde kendimiz ile ilgili olan tarafı vardır ki, aslında bu da çok önemlidir.

Sigaranın Ekonomik Zararları

Sigara yüzünden cebinizden çıkan parayı kendiniz için harcasanız emin olun hiçbir ihtiyacınız kalmaz. Her bağımlının aylık ortalama 200 lira sigara masrafı vardır. Bu 200 lira yılda 2400 liraya tekabül eder. Gereksiz yere yapılan bu kadar masraf, tamamen israftan öteye gidemez.

Sigaranın Cinsel Zararları

Sigara sperm kalitesini düşürerek cinsel iktidarsızlığa neden olur. Özel hayatında her zaman cinsel sorunlar yaşayan bir birey, yaşamı boyunca bu yükün altında ezilir. Çocuk sahibi olmakta zorlanır, aile içinde istikrarı sağlayamaz.

Sigaranın Sağlığa Zararları

Sigara birçok kanseri tetikleyerek, size ve çevrenize kanser riski yayar. Sadece kendinizin değil, sigaranızdan çıkan dumanın karıştığı havayı soluyan herkesin sağlığı ile oynarsınız. Sigaranın ekonomik zararlarına bir de sağlık masraflarını eklediğinizde, refah içerisinde bir hayat sürmeniz için gereken tüm ekonomik kaynağı sigara ile tüketirsiniz. Sigaranın neden olduğu başlıca kanser türleri şunlardır: Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, mide kanseri ve birçok kanser türü.

Sigarayı Bırakmak İçin Nedenler

Sigarayı bırakmak için fazla bir neden aramaya gerek yok, zaten sigara içmek için bir neden yok. Sigaraya genelde bulunulan ortamda alışılır. Buna gençlerde özenme, örnek alma ve olgun bireylerde özel hayattaki sorunlar neden olabilir. Ancak sigara herkesin bildiği gibi bir çözüm değildir. Sigara size hiçbir fiziksel rahatlık vermez, sigara kullanan kişilere özenilerek sigara içtiğinde kendinizi rahat hissedersiniz. Bu sadece zihinsel bir rahatlıktır ancak sigaranın etkisi geçtiği zaman bu sıkıntılar tekrar başlar.

Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı bırakmak için en etkili yöntem, kararlı olarak bir kerede sigarayı bırakmak ve bir daha kullanmamak. Ancak neredeyse hiç kimse bunu başaramaz. Bu yüzden TütüneSon sigarayı bırakma setini sizlere tavsiye ediyoruz, sigaraya her ay verdiğiniz 200 lira ile bir kereye mahsus bu fiyatın sadece çok az bir miktarını ödeyerek sigarayı bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir