Sigarayı Bırakmanın Yolları (Yöntemleri)

Yapılmış olan araştırmalara göre sigara tiryakilerinin, sigara bağımlılığının yaklaşık % 75’i sigarayı bırakmak istiyorlar. Fakat bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Sigara tiryakilerinin yaklaşık 3/1’i sigarayı bırakmak için birçok yol tercih ediyor.

Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere diğer kanser türlerine, kalp ve damar rahatsızlıklarına, erken yaşlanmaya ve erken ölüme sebep oluyor. Bu rahatsızlıklar, bilimsel olarak kanıtlanmış ve sigara üreten firmalar tarafından bu teşhisleri doğrulu tescil edilmiştir. Bu durum yüzünden sigara bağımlılarının tiryakilikten kurtulmaları gerektiğini gösteriyor. Yaşamak güzeldir ve sigara yüzünden ölmek acı olur.

Sigarayı bırakmak isteyen insanlar kendi kendilerine bu alışkanlığa son verebilirler. Bu durumdan kurtulabilme şansları yüksek. Sigarayı bırakabilmek için öncelikle kararlı olmak gerekli ve sigarayı bırakabilmek için bir temel hazırlanmalı. Sigarayı bırakma yolunda eğer gerek duyulursa sağlık ocaklarından yada doktorlardan yardım almak gerekir.

Sigarayı Bırakmak İçin Bazı Öneriler

1- Sigaranın bırakılacağı tarihi kafanızda kesinleştirmelisiniz ve bu tarihe uymalısınız.

2-Sigarayı bırakma isteğinizi çevrenizdeki insanlara anlatın. Çevrenizdeki insanlardan size yardım etmelerini isteyin. Sigara ikram ederek yanınızda sigara içmesinler.

3-Kendinize sigara içilmeyen bir ortam hazırlayın. Evdeki kül tablalarını kaldırın. Örneğin evinize sigara içilmez yazıları asabilirsiniz.

4-Önceden sigarayı bırakmayı denediyseniz, çabalarınızı gözden geçirin. Nerede hata yaptığınızı bulun ve karşılaştırın.

5- Sigarayı içme sebebinizi ve niye sigarayı bırakmanız gerektiğini not alın ve karşılaştırın.

6- Sigaranın bırakılacağı ilk günler sizin için oldukça zor geçecektir. İradeyi kuvvetli tutun. Bu zor günlerden sonra sağlıklı ve güzel günlerin geleceğini düşünün.

Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde yapabileceğiniz bazı şeyleri ;

Derin derin nefes alın. Sıcak bitkisel çaylarla su tüketin. Şekersiz sakız çiğneyin. Sebze ve meyve tüketin. Egzersizler yapın ve dışarıya çıkarak yürüyüş yapın. Sigarayı bırakma nedenlerini gözden geçirin. Alışverişe çıkın. Sigaranın zararlarını kapsamlı bir şekilde anlatan yazılar okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir