Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigara bağımlılığı ile mücadele etmek ve bu alışkanlığınızdan kurtulmanız için sigarayı bırakmanın yolları hakkında genel ve kısa bilgiler sunmaya çalıştık sigarayı bırakma konusunda yazılarımız devam edecek.

Dünyada ve ülkemizde zararlı ve bağımlılık yapan maddeler arasında en çok ve en sık  kullanılanların başında sigara geliyor. Diğer bağımlılık yapan eroin,kokain benzeri maddeler gibi direk olarak ölüme yol açmasa da. Uzun yıllar kullanıldığında ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor. Dilerseniz ilk başta sigaranın ne tür sağlık sorunlarına yol açtığına kısaca değinelim. Sigaranın içerisinde bulunan Nikotin maddesi, sigara içildiğinde hızlı bir şekilde kana karışır, kana karışmasıyla beraber direk olarak beyne ve kalbe etki eder. Bunun yanında kalp damarlarına, hormon sistemine ve vücut dengelerine etki eder. Sigaranın dumanında bulunan maddeler, sigara içildiğinde ciğerlere kadar iner, bundan sonra ise ciğerler yorulmaya başladığından dolayı öksürmeler başlar. Sigara içilmeye devam edildiği takdirde, artık ciğerlerde bulunan bu hava boşluklar gelen maddelere tepki verememeye başlar. Böylelikle dışarıdan gelen zararlı maddelere karşı dayanıklılık azalır, hastalıklara daha çabuk yakalanma riski baş gösterir.

Sigara tiryakilerinin merak ettiği bir soru ise, Sigara Neden Bırakılmalı, sigaranın zararları aslında saymakla bitmez, vücuda komplike şekilde verdiği zararların yanında bölgesel zararlarda önemlidir. Kısacası sigara sağlığınızı her koşulda kötü yönde etkiler. Sigaranın yol açtığı sağlık sorunları başında kanser gelir. Başta akciğer kanseri olmak üzere, gırtlak, ağız, pankreas ve rahim kanserine yol açabilir. Ayrıca göz ardı edilmemesi gereken bir hususta, sigara kullanan bir kişinin kalp krizi geçirme riski, sigara kullanmayan bir kişiye oranla 2 kat daha fazladır. Bayanlarda ise daha farklı riskler söz konusudur. 35 yaş ve üzerinde sigara kullanan bayanlarda düşük yapma, kalp krizi riski, rahim kanseri riski kullanmayan bayanlara göre oldukça fazladır.

Gelelim malum konuya. Sigarayı bırakma konusu tamamen kişinin kendi iradesiyle bağlantılıdır. Sigara bırakma aşamaları karar  verme, hazırlanma ve devam etmedir. Her şeyden önemlisi, sigara kullanan kişi, sigaraya bırakmayı kendine kabul ettirmesi ve inanması gerekir.  Kendinizi sorgulayın neden sigarayı bırakmanız gerektiğini düşünün, sağlık problemleri, maddi problemleri göz önünde bulundurun ve kesinlikle tamamen hazır olmadan sigarayı bırakmaya kalkışmayın, bunun nedeni ise eğer karar verdiniz fakat bırakamadınız, bunu tekrar tekrar denediniz ama yine olmuyor. Bu size zarar verecek ve sigara içme isteğinizi artıracaktır. Bundan dolayı kesin kararı verdikten sonra bırakmanızda fayda var.

Sigarayı bıraktıktan sonra, hayatınızda nelerin değişeceğini analiz, edin size getirecek artılarını düşünün ve uygulamaya geçin. Sigarayı bırakma konusunda kendinize bir yol çizmeniz, işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Unutmayın eğer siz gerçekten bırakmak isterseniz ve bu konuda kararlılığınızı devam ettirseniz hiç bir güç sizin sigarayı bırakmanıza mani olamaz.

“Sigara bırakma” ve “Sigarayı Bırakma Yolları” ile ilgili başka bir yazımda sizlere sigarayı nasıl bıraktığımı ve bu konudaki mücadelemi anlatacağım. Sigarayı bırakabilen arkadaşlar başarılarını burada bizimle paylaşırlar ise belki birilerine faydaları dokunur.

Bu konudaki yazılarımız devam edecek sigara nasıl bırakılır, sigara bırakma merkezleri, sigarayı bırakma yöntemleri sigara bırakma ürünleri gibi merak edilen konularda detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Son günlerde medya da sıkça ismini duyduğunuz  piyasada şuan da en çok tercih edilen tütüneson tabletleri ile sigaradan kurtulacaksınız. Bitkisel tablet şeklinde olan ve içinde son derece faydalı bitkiler barındıran tütüne son tabletleri sigara bırakmak ürünleri içerisinde oldukça etkili bir ürün bu nedenle bu ürünü daha yakından tanımak için ayrı bir sayfada geniş olarak tütüneson ürünü tanıtacağız sizlere  ürünü kullanan kişilerin yorumları ile de bu konuda herkesi tatmin eden bir yazı olacak.

Sağlıklı ve sigarasız günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir