Siğillerin Tedavisi, Eldeki Siğiller Nasıl Geçer?

Eldeki Siğiller Nasıl Geçer?

Ellerde görülen siğiller, en sık karşılaşılan siğil hastalıklarından birisidir. Viral kökenli bulaşıcı bir hastalık olan siğiller vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. Siğil, genel olarak görünüm açısından kötü bir görünüş arz ettiği için tedavisine başvurulan bir hastalıktır ancak, önemsenmediği durumlarda daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Eldeki siğillerin nasıl geçeceği ve tedavi edileceği en çok merak edilen konulardan birisidir. Siğil, deri teması ile bulaşıcı bir hastalık olduğu için elinde siğil bulunan kişiler ile temas edilmemesi ilk önlemlerden birisidir. Siğil taşıyan kişilerde aile içi bireylerde de siğil görülme ihtimali yüksektir. Tedavi gerçekleştirilmediğinde siğillerin sayısında artma gözlenebilir ve vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir.

Eldeki siğillerin yayılma şekli ve görünümü şu şekilde tarif edilebilir.

Siğiller, el sıkışma, öpüşme ve aynı temizlik ürünlerinin kullanılması gibi yollar ile diğer kişilere bulaşabilir. Çoğunlukla yüz ve boyun bölgesinde görülen siğillerde hastanın siğili tanıması zaman alabilir ve bu siğilin artmasına ve daha çok bölgeye yayılmasına neden olmaktadır. Ancak ellerde görülen siğillerde bu durum daha erken fark edilebilmektedir. Parmak ve el bölgesinde kabuklu, sert tırtıklı bir yapıya sahip olan siğiller, en hızlı yayılan ve hızlı bir şekilde büyüyen bir grupta yer almaktadır.

Siğillerin Tedavisi

Ellerdeki siğillerde tedavi nasıl olur?

El ve vücut bölgesinde görülen siğillerde kesinlikle el ile müdahale edilmemesi, koparılmaması gerekmektedir. Ayrıca en sık düşülen yanlışlardan birisi olan “zaman içerisinde geçer” algısı siğillerin daha çok artmasına ve yayılmasına neden olacaktır.

El ve tırnak bölgesinde görülen Periungual adı verilen siğiller, çoğunlukla el bakımı yaptıranlar ve tırnak yeme alışkanlığı olanlarda görülmektedir. Bu kişilerde siğil tırnağın alt bölgesine yerleşerek buradan geniş bir alana yayılmaktadır. Bu durum acı verici olduğu kadar zor bir tedaviyi gerektirir.

Siğillerin tedavisinde çeşitli krem ve jeller kullanılmaktadır ancak bunlar var olan siğil türlerinin yalnızca bir bölümünde kısmi olarak etkili olabilmektedir. Yakma yöntemi el bölgesinde görülen siğillerde en güvenilir yöntemlerden birisidir. Genel olarak başarı oranı yüksek ve net sonuç vermektedir. Ancak tedavi sonrasında hastanın bir süre izlenmesi ve olası yeni oluşumların önüne geçilmesi gerekir.

Ellerde çıkan siğillerin tedavisinde tedavinin her aşamasının takip edilmesi önemlidir.

Ellerdeki Siğiller Nasıl Gider, Ellerdeki Siğiller Nasıl Geçer, Siğil Nasıl Geçer, Ellerdeki Siğillerin Tedavisi, Siğillerin Tedavisi, Eldeki Siğil Nasıl Geçer, Siğilin Yakılması

One Comment on “Siğillerin Tedavisi, Eldeki Siğiller Nasıl Geçer?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir