Sıkı Kravat Bağlayanlar… DİKKAT

Kravat, erkekler için bir simge niteliğindedir. Resmi yerlerde çalışan kişiler sürekli kravat kullanımını gerçekleştirirken, özel günlerde de mutlaka kravat kullanırlar erkekler. Bir düğüne giderken, eşi ile yemeğe giderken, her erkekte bir kravat bulunduğunu görürsünüz. Bununla birlikte, gündelik hayatında kravatsız dolaşan kişilerin de resmi yerlere; örneğin devlet dairelerine gittikleri zamanlarda kravat kullandıklarını sıklıkla görüyorsunuzdur. Kravat kullanmak, iyi, güzel; ve belki de gerçekten de resmiyetin simgesidir; ama, dikkatli kullanılması gerekmektedir. Kimi insanlar, dar giysilerden hoşlanmaları nedeniyle, kravat taktıklarında, gömleklerinin yakasını iyice sıkılaştırmakta; ve kravatlarını da oldukça sıkı bir şekilde bağlamaktadırlar. Ancak bu uygulama oldukça yanlıştır; ve erkeklerin, genellikle baş ağrılarının sebebi olarak bilinmelidir.

Sıkı kravat bağlamanın sağlığa olan pek çok olumsuz etkisinin yanında, ilk ve en önemli sorun belki de baş ağrısıdır. Baş ağrısından şikayet eden kişiler, genellikle, baş ağrıları nedeni ile işlerine konsantre olamamakta, çevrelerine karşı agresif davranışlar sergilemektedirler. Peki ya tüm bunların sebebinin, sizi daha resmi; ve belki de daha güzel göstermek için kullanmış olduğunuz kravatlarınız olduğunu bilseydiniz; onları hala, aynı şekilde sıkı bağlamaya devam eder miydiniz?

Sıkı kravat bağlamak başınızı ağrıtır. Peki neden? Gömleklerinizin yakası zaten dardır. Bir de bunun üzerine kravatınızı iyice sıkarsanız, boyun kaslarınız, sürekli olarak gergin bir şekilde duracaktır kravatınız o şekilde takılı durduğu sürece. Bu durum da sizin, ense kökünden başlayan; ve başınıza kadar ulaşan bir baş ağrısı ile baş etmenize neden olacak, szi gün boyu huzursuz edecektir. Gün içerisinde olur da iş karmaşasından dolayı farkedemediğiniz bir baş ağrınız olursa bile, gün sonunda mutlaka acısına dayanılmaz bir şekilde farkettirecektir kendisini size.

Sıkı bağlanmış olan kravat, beyinde bulunan toplar damarların, boyundan geçen kısımları üzerinde basınç oluşturmaktadır. Bu oluşan basınç ise beyin içindeki basıncı arttırmaktadır. Baş ağrısına neden olan şey ise bu durumdur. Aynı zamanda, kravatı sıkı bağlamak ile meydana gelen beyin basıncının artmasının göz tansiyonunu da yükseltebileceğini akıllardan çıkartmamak gerekmektedir. Sürekli kravat takan kişilerin, kravatlarını sıkı bağlamaları sebebi ile ortaya çıkabilecek olan bu kalıcı sorunları unutmamaları gerekmektedir. Bu nedenle de, mutlak surette, vüct ölçülerinize uygun gömlekler almalı, ve kravatlarınızı da bağlarken, gerektiğinden fazla sıkmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir