Sinüzit Nedir? Sinüzitin Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Pek çok kişinin sorunu olan sinüzit, sinüzit nedir sorusunun yanıtının, ve sinüzit belirtilerinin bilinmemesi dolayısı ile, sürüp giden, ve farkedilmeyen bir kulak burun boğaz hastalığıdır. Sinüzit nedir sorusunun yanıtı bu anlamda önemlidir…

Sinüzitin Belirtileri, Sinüzit Nedir, Sinüzitin Belirtileri Nelerdir, Sinüzit Nasıl Oluşur, Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir, Sinüzit, Sinüzitin Nedenleri, Sinüzit Hakkında Bilgi, Sinüzit Hastalığının Belirtileri, Sinüzit Hastalığının Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Sinüzit nedir? Burnun her iki yanında bulunan sinüslerin iltihaplanması ile ortaya çıkan sağlık problemine verilen isim sinüzittir. Gerek bakteriler, gerekse de virüsler dolayısı ile, her insanda zaman zaman sinüs iltihabı gözlemlenebilmesine karşın, bazı insanlarda sinüslerin doğru çalışmamasına bağlı olarak gelişen sinüs iltihaplanması, ve beraberinde sinüzit daha kolay ortaya çıkmaktadır. Sinüzitin gelişmesi, bazı durumlara bağlı olarak da gündeme gelebilmektedir: örneğin, grip ya da nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarında, sinüs delikleri ödem dolayısı ile kapanır, ve akıntının gerçekleşememesi nedeniyle iltihaplanma daha kolay bir şekilde gerçekleşerek, sinüzit daha çabuk ortaya çıkabilmektedir.

Sinüzit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtilerine bakacak olursak, öncelikle şunu belirtmemiz gerekir: sinüzit belirtileri, sinüzitin çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Sinüzitin belirtileri, sinüzitin türüne göre vücudun farklı bölgelerinde, farklı şekillerde gözlemlenebilmektedir. Sinüzitin belirtileri arasında yer alan ilk unsur ağrıdır, ağrı, göz çevresinde, gözün üst kısmında, boğazda, ya da başın yan taraflarında gözlemlenebilmektedir. Bununla birlikte gözlerin çevresinde ve gözlerde şişlik gözlemlenebilir, geniz akıntısı, ve dolayısı ile de boğaz ağrısı, ve öksürük gündeme gelebilir. Sinüzitin belirtileri arasında ateşten de söz etmek gerekmektedir. Sinüzitin belirtileri arasında yer alan baş ağrısının en sık gözlemlendiği durumlar ise, başın öne eğildiği zamanlardır. Sinüzitin belirtilerine bakmaya devam ederken şunu da belirtmek gerekir: burun tıkanıklığı, ağız kokusu, çenede, ve dişlerde ağrı sık olarak karşılaşılmakta olan durumlar arasında yer almaktadır.

Sinüzitten korunmak; ya da var olan sinüzit sorununu çabuk çözümlemek için dikkat edilmesi gereken ilk unsur, saçların ıslak kalmamasıdır. Soğukta kalmamak, sigara dumanından uzak durmak, toz, duman gibi sinüzite neden olabilecek şeylerden kaçınmak, sinüzitten korunmak, ve çabuk giderilmesini sağlamak için yapılabilecek şeyler arasında sayılmaktadır.

Sinüzit tedavisinde ilk olarak antibiyotik kullanımından yararlanmak gerekmektedir. Bunun yanında, sinüzit tedavisi için yararlanılabilecek olan bir diğer yöntem de tablet ilaç, ve sprey kullanımıdır. Alerji gibi problemlerin de sinüzit ile birlikte gelişmesi durumunda, sinüzit tedavisinde alerji ilaçlarından da faydalanılmaktadır. Sinüzit tedavisinde kullanılacak olan antibiyotiğin, sinüzite neden olan bakterilere uygun şekilde seçilmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi en az on gün, hatta yirmi güne kadar uygulanabilmektedir. Sprey tedavisinde ise maksimum süre beş gündür. Sinüzit tedavisine cevap alınamayan durumlarda, ameliyata kadar gidebilen sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

One Comment on “Sinüzit Nedir? Sinüzitin Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi”

 1. Sinüzit İçin Bitki Çayı

  2 ölçek adaçayı
  1 ölçek ebegümeci çiçeği
  1 ölçek civan perçemi
  1 ölçek kekik
  1 ölçek zencefil
  1 ölçek tarçın
  1 ölçek hatmi çiçeği

  Üzerine kaynar su döküp 5-6 dakika demlenecek

  Sinüzit ağrıları gidermek için destek olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir