Sirkenin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke geçmişten günümüze tıbbi açıdan ilaç olarak kullanılmakta olan bir gıda ürünüdür. Ancak sirkenin kullanım şekli kadar doğal oluşu da büyük önem arz etmektedir. Market raflarını süsleyen sirkelerin birçok kimyasal işleme uğradığı bilinmelidir. Ev sirkeleri ise daha çok doğal fermantasyon yolu ile elde edildiği için tercih edilmektedir.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Sirkeden istenilen etkinin alınabilmesi için mutlaka doğal olması, içeriğinde bol miktarda potasyum ve elma asidi olması gerekmektedir. Sirkenin faydaları sıralamak gerekirse,

1-Sirke sindirim üzerinde etkili ve yardımcı bir araçtır,

2-Trombosit üretimini normal değere getirir,

3-Kanı inceltmesi ve kansızlığa iyi gelmesi bilinen önemli yararlarından birisidir.

4-Ateş düşürücü etkisi ve sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Sirke normal tüketim dışında farklı kürler şeklinde de kullanılmaktadır. Bunlardan birisi saçlara uygulanan bakım kürüdür. Sirke, yıkama sonrasında saçlarda canlılık ve parlaklık yaratır. Saçların daha canlı görünmesini sağlar.

Evlerde temizlikte de kullanılan sirke, çamaşırların ömrünü uzatmada etkilidir.

Birçok bitki türünün sirkesi yapılabilmektedir. Ancak sizin nerede ve ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Bu nedenle sirke yapmadan önce nerede kullanacağınız belirlemeniz gerekmektedir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke Yapımında nelere dikkat edilmelidir?

Sirke yapımında birçok farklı uygulama şekli belirlenebilir. Ancak tam verim alınabilmesi için size tavsiye ettiğimiz yöntem aşağıda yer almaktadır.

Sirke yapımında kullanacağınız elmaların mümkün olduğunca doğal olmasına ve ilaç kalıntısı bulunmamasına dikkat edin.
Hazırladığını elmaları dörde böldükten sonra çekirdekli kısımlarını temizleyin. 5 lt’lik bir kavanoz içerisinde kavanozun 2/3’nü geçmeyecek şekilde dörde böldüğünüz elmaları yerleştirin.

Kavanoz içerisine üst kısmı boş kalacak şekilde su doldurun ve ardından bir miktar sirke anası ya da 3 çorba kaşığı halis bal koyun.

Hazırlamış olduğunuz malzemelerden sonra biraz hava alacak şekilde sirkenin kapağını kapatın. Ilık ve karanlık bir yerde 2 ay kadar bekletin.

YouTube Preview Image

Sirkenin tam olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çevrede sirke sinekleri görüldüğünde ve sirke kokusu alındığında sirkenin fermante olduğunu anlayabilirsiniz.

Sirkeleri 2 ay kadar beklettikten ve fermante olduğunu anladıktan sonra sirkeyi süzerek elma posalarını atın. Kavanozu yıkamadan sirke suyunu tekrar kavanoza doldurun. Doldurduğunuz sirke içerisine 2 çorba kaşığı bal katın ve serin bir yerde beklemeye bırakın. Sirke keskinleştiğinde hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak sirke ne kadar bekletilirse o kadar etkili olacaktır.

Yukarıda sayılı olan son işlemden sonra sirke yüzünde beyaz deniz anası görünümünde bir tabakanın oluştuğunu görmeniz gerekmektedir. Bu tabaka sirke anası olarak adlandırılmakta ve bir sonraki sirke yapımında kullanılmaktadır. Unutmayın, sirke uzun süre bekletilemeyeceği için çabuk tüketilmelidir.

Sirke yapımında elma kabuğunda bulunan bakteriler mayaladığı için elmaları yıkamayın. Ancak elmaları güvenmediğiniz bir yerden aldıysanız, yıkadıktan sonra 3 saat kadar bekletin.

One Comment on “Sirkenin Faydaları Nelerdir? Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?”

  1. Dudaktaki uçuk için elma sirkesi ve limon tuzu antiseptik görevi görür.

    Çok az bir limon tuzu önce havanda ezilir. Üzerine limon tuzunu ıslatacak kadar elma sirkesi eklenir ve pamuğu batırıp o bölgeye hafifçe dokundurulur kurutucu etkisi vardır.

    Ayrıca karadut, karadut suyu ve mor meyveler yemek de iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir