Şişkinlik ve Hazımsızlıktan Kurtulun

Herkes dengeli ve düzenli beslenmek ister; hem daha rahat; hem de daha sağlıklı olabilmek için. Ancak bazı durumlarda, kişiler, hazımsızlık; ve sindirim problemleri ile karşı karşıya kalabilir; ve bu durumların da kendilerini utandırdığını düşünebilirler. Ne yapmak gerekir; bu gibi şeylere nasıl önlem almak gerekir ki bizi utandırmasın? Hazımsızlık, şişkinlik ve geğirme bazen normal karşılanabilmektedir; ancak utanç verici zamanları da olabilmekte; amacımız utandıran anları hayatınızdan silmek. Bazen belirli aralıklarla görülebilen hazımsızlık ve şişkinlik; bazen de belirli gıdaların alınması ile ortaya çıkar. Dilerseniz öncelikle, hazımsızlığın ve şişkinliğin nedenlerine bakalım:

Midede şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olan en önemli etkenlerin başında yağ gelmektedir. Yağ kişiye tokluk hissi verirken, sindirimin geciktirilmesine neden olur; bu nedenle de besinlerin dışarı atılımı zorlaşır.

Stres ve depresyon da mide şişkinliği ve hazımsızlığın bir diğer nedenidir. Bir olaya sinirlendiğinizde, hemen midenizin ağrımaya başladığını hissediyorsanız; bu demektir ki, siz sinirden dolayı şişkinlik yaşıyorsunuz.

Sigara içmek, mide şişkinliği ve hazımsızlığın bir diğer nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide ve bağırsak rahatsızlığı olanların da şişkinlik ve hazımsızlık ile baş edebildiklerini söyleyebiliriz.

Bağırsaklarınızın çalışmasında bir takım düzensizlikler meydana geldiğinde, bu düzensizlikler de sizde karın ağrısı ve mide ağrısına neden olabilmektedir.

Çölyak hastalığında olduğu gibi, bağırsakların belirli bazı besinleri sindirememesi de midede bir takım sorunlara neden olabilmektedir.

Midede oluşan şişkinliği ve hazımsızlığı önlemek için, herşeyden önce gazlı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bunun için de, gazoz, cola gibi içecekleri tüketmemeye özen göstermeye çalışmalısınız.

Bir takım besin maddeleri de, hazımsızlık ve şişkinlik yaratmaktadır. Bu besin maddelerine de kısaca bakacak olursak: brokoli, fasülye, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, karbonlu içecekler, elma şeftali armut gibi meyveler, sakız çiğnemek, marul; ve sert şekerler… Mide sorunlarından uzak durmak istiyorsak, mutlaka bu sayılan gıdalardan kendimizi uzak tutmamız yada ölçüyü kaçırmadan az tüketmemiz gerekmektedir.

Midenize yemek yerken almış olduğunuz hava nedeniyle de yaşayabileceğiniz şişkinlik ve hazımsızlık; vücuttaki havayı dışarı atmayı gerektirecek; bu durumda ise geğirme adı verilen olay gerçekleşecektir. Geğiren insanlarda utanç duygusu ortaya çıkmaktadır. Bu duyguyu giderebilmek için, hava yutmayı engelleyecek şekilde yavaş yiyip içmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bunun yanında, geğirmeyi önleyebilmek için, gazlı ve özellikle de karbonlu içeceklerden uzak durmayı denemeli, sigara içmemeli; özellikle bira kullanmamalısınız.

Tüm belirtilen önlemleri almanıza rağmen, hala aynı sorunlar ile karşılaşıyorsanız, en kısa zamanda bir uzman doktor gözetimine girmenizde fayda vardır. Basit gibi görünen pek çok hastalığın sonrası kötü olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir