Şişmanlığın Obezitenin Sağlığa Zararları

Günümüzde dünya genelinde yaşanan en temel sorunlardan birisi şişmanlık, obezitedir. Bu yazımızda şişmanlığın zararları, obezitenin zararları ve nedenleri, aşırı kilonun nedenleri gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Evet, günümüzde en temel sorunlardan birisidir şişmanlık. Şişman insanlar genellikle diğerlerine göre daha düşük yaşam kalitesi ile yaşamak zorunda kalırlar. Aşağıda şişmanlığın zararları hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

*Şişman insanların ömür süreleri diğerlerine göre daha kısa olmaktadır.
*Şişmanlık fiziksel bir rahatsızlığa neden olmadığı durumlarda dahi, psikolojik bir çöküntüye neden olabilir.
*Şişmanlığın zararları arasında sosyal sorunlar ön plana çıkar.
*Solunum diğer kişilere göre daha güç olacaktır.
*Sağlıklı kişilere göre şişmanlarda eklem ve kas ağrıları daha fazla görülmektedir.

Evet, yukarıda verilen maddeler de şişmanlığın önemli zararlarından bazıları yer almakta. Şişmanlığın diğer zararlarını incelemek gerekirse;

Genetik olmayan şeker hastalığında şişmanlık önemli bir etkendir.
Gut hastalığı şişmanlarda daha fazla görülmektedir.
Damar sertliği, kalp yetmezliği ve diğer kalp sorunları şişman hastalarda daha fazla görülmektedir.

Obezite ise şişman olmaktan daha farklı bir kavram olarak görülebilir. Her şişman obez değildir. Obezitenin nedenleri ve zararlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Obezite’nin nedenleri arasında aşırı yemek yenmesi ilk sırada yer alır. İnsanlar, harcamış oldukları enerjiden daha fazlasını aldıkları için şişmanlık ve sonrasında obezlik görülecektir.

Başta hareketsiz kişiler olmak üzere günlük yaşam içerisine diğerlerine göre daha az eylem gerçekleştirenler obeziteye karşı risk grubu içerisinde yer alır.

Bir diğer etken ise psikolojik rahatsızlıklardır. Aslında, bu rahatsızlık beraberinde aşırı tüketimi getireceği için yine aşırı yemek tüketimi ile sonuçlanacaktır. Ancak bu dönem içerisinde yaşanan ruhsal sorunlar, kişinin sağlığına gereken özeni göstermesini önleyecektir.

Şişmanlığın Zararları, Obezitenin Zararları Ve Nedenleri Nelerdir, Aşırı Kilonun Nedenleri, Şişmanlığın Zararları Nelerdir, Şişmanlığın Zararları İle İlgili Yazı, Obezitenin Sağlığa Zararları, Obezitenin İnsan Sağlığına Etkileri

Obezitenin zararları

Obez kişilerde kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker ve tansiyon yüksekliği diğerlerine göre daha fazla görülmektedir. Ayrıca obez hastalarda kas ve eklem rahatsızlıkları bacakların taşıyabileceğinden daha fazla yük alması nedeniyle artacaktır.

Aşırı kilonun nedenleri

Aşırı kilonun nedenleri hakkında yukarıda yeterli bilgiyi vermiştik ancak genel olarak özetlemek gerekirse;

*Düzensiz ve dengesiz yemek yeme alışkanlığı,
*Aşırı yemek yenmesi,
*Psikolojik rahatsızlıklar,
*Hareketsiz bir yaşam,
*Spor vb aktivitelerin gerçekleştirilmemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir