Sistit İçin Şifalı Bitkiler

Özellikle kadınların sorunu olan sistit biraz soğukta kalınca hemen ağrılar ve idrara çıkarken sancılar yapmaya başlar. Güvenilir bir aktardan alacağınız şifalı bitkiler size bu konuda yardımcı olacak

Bu konuda size yardımcı olacak tarifler ve öneriler ise şöyle

-Bu dönemde mevsimine göre karpuz ve muz tüketimi artırmak
-Yemeklerinizde safran koyarsanız sistitten kurtulmanız faydalı olacaktır.
Böğürtlen kökü çayı içebilirsiniz. Ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. İltihap ve acının giderilmesinde oldukça iyidir.
Maydanoz ve salatalık suyunu sıkın . Bu karışımı 1 litrelik bir kavanoza koyun ve aklınıza geldikçe için. Bir bardaktan sonra acınız geçecek, tuvalette saatler geçirmenize gerek kalmayacak.
Mısır püskülü de idrara sık çıkarttığı ve ödemi attığı için sistitin tedavisinde çok işe yarar.

Bitki Çayı Tarifi:

Malzemeler:

Ayva çekirdeği
Haşhaş tohumu
Arpa
Kereviz tohumu
1 litre su

Hazırlanışı: Yukarıdaki malzemeleri 1 litre suda kaynatın, 4-5 dakika demlemeye bırakın. Ilındıktan sonra bu karışımdan bol miktarda için

Her Gün 1 Bardak

Malzemeler

Gelincik çiçeği
Kiraz sapı
Andız otu
Yaban mersini
Mısır püskülü
Ayva pekmezi

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsi kaynatılarak bir karışım elde edilir. Bu karışımı ayva pekmezi ya da balla karıştırarak içebilirsiniz. Günde 1 çay bardağı kadar içebilirsiniz.

UYARI: Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Sistit tedavi edilmesi gereken önemli bir sorundur. Tedavi ve teşhis için doktora başvurunuz. Özellikle hamile bayanlar, emziren anneler, kemoterapi gören kişiler çok dikkatli olmalı ve doktorlarına danışmadan asla bitkisel bir tedaviyi kendi kendine denememelidir.

Bazı bitkilerin bilenen yan etkileri:

Safran: Doz aşımı kanama ve zehirlenmelere sebebiyet verir. Hamileler kullanamaz.

Maydanoz: Böbrek iltihabı olanlar yememelidir. Hamileler dikkatli ve az yemelidirler. Maydanoz fazla yenildiğinde dilde tutukluk yapar. 5 yaşından küçük çocuklara tedavi amaçlı maydanoz suyu içirilmemelidir.

Andız otu kökü: Doz aşımım mideye zarar verir, bulantı yapar.

Ayva: Yüksek tansiyonluların, müzmin kabızların kullanması kesinlikle sakıncalıdır, sinirlere zarar verir. Kulunç ve bağırsak ağrılarına sebep verir.

One Comment on “Sistit İçin Şifalı Bitkiler”

  1. Merhaba,benim 41 yaşım var ve sistitden yıllardır kurtulamıyorum,
    çok azap çekiyorum lütfen yardımcı olun…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir