Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Çözüm Yolları

Sistit Nedir?

Sistit nedir? Sistitin ne olduğunu tanımlamak gerekirse, kısaca idrar kesesi enfeksiyonu olarak açıklanabilir. Sistit, genel olarak mesane duvarının bir enfeksiyon tarafından enfekte/tahrip edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. İdrar yollarında görülen hastalıklar arasında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Sistitin tedavisinde erken teşhis ve tedavi önemlidir. Zamanında önlem alınmadığında, enfeksiyon böbreklere kadar yayılarak kalıcı bir zarara neden olabilir.

Sistit Nedir, Sistitin Beliritleri Nelerdir, Sistite Ne İyi Gelir, Sistite Bitkisel Çözüm, Sistit İçin Bitkisel Tedavi, Sistit Bitkisel Tedavi, Şifalı Bitkiler Sistit, Sistit Belirtileri Nedir, Sistit Nasıl Geçer, Sistit Nasıl Anlaşılır, Sistit Nasıl Bulaşır, İbrahim Saraçoğlu Sistit Kürü

Sistitin belirtileri nelerdir? Kimlerde daha sık görülür?

Sistit nasıl bulaşır? Sistit genel olarak kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun temel nedeni kadınların idrar kanalının erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Sistit etmeni olan enfeksiyonlar, kadınlarda daha kısa ve kolay bir biçimde idrar kanalına ulaşmaktadır.

Sistitin belirtilerini sıralamak gerekirse,

 • Genellikle çok sık idrara çıkılması, idrar atımı sırasında yanma hissinin oluşması, sürekli idrar yapma isteğinin doğması, geceleri idrara çıkma isteğinin oluşması başlıca belirtileri arasında yer alır.
 • Kimi kişilerde idrar atımı sonrasında bir iki damla kan görülebilmektedir.
 • İdrar oldukça bulanıktır ve kötü kokmaktadır.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı görülür.
 • Başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde karın ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtiler gösterebilir.

Sistitin tam olarak tanımlanabilmesi için kan ve idrar tahlili, ultrasonografi ve röntgen filmleri yeterlidir. Ancak farklı bulgular elde edildiğinde damardan ilaç verilerek röntgen filmi çekilmektedir.

Sistitten Korunma Yolları

Sistitten nasıl korunabilirim?

Sistite karşı korunmak için,

 • Günlük en az sıvı tüketiminiz 1.5-2 lt olmalıdır. Bu sayede mesane içerisinden bakterileri uzaklaştırabilirsiniz.
 • İdrar isteği doğduğunda beklemek yerine derhal tuvalete gitmelisiniz.
 • Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Eğer sistite sık yakalanıyorsanız küvet kullanmamalısınız.
 • Cinsel ilişki sonrasında bölge yıkanmalı ve idrar yapılmalıdır.
 • Dar pantolonlar yerine daha bol olanları tercih etmeli, sentetik çamaşırlar yerine pamuklu olanları tercih etmelisiniz.

Sistite Ne İyi Gelir? Sistit İçin Şifalı Bitkiler ;

Sistite ne iyi gelir? Sistite iyi gelen şifalı bitkilerden bazıları;

Kızılcık suyu, organik olan kızılcık suyu idrar kesesi iltihabının önlenmesinde etkilidir. Ancak kızılcık suyu tek başına tedavi olarak kullanılamaz. Meyve ve sebze tüketimini artırarak ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yaban mersini suyu, araştırmalar sonucunda koli basilini temizlemek için yaban mersini suyu kullanılabileceği görülmüştür. Zararlı bakteriler, yaban mersini suyu sayesinde vücuttan atılır.

Elma sirkesi, günlük içmiş olduğunuz su içerisine yalnızca bir iki çay kaşığı kadar elma sirkesi atmanız, bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Karbonat, idrar kesesi iltihabında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bir bardak su içerisine yarım çay kaşığı karbonat karıştırarak içmeniz yeterlidir.Kiraz Sapı çayı da sistit için kullanılır. Kiraz sapının faydaları için bakınız.

500 ml kaynar su içerisine 30 gr kiraz sapı eklenerek 10 dakika kadar demlenmelidir. Hazırlanan bu çay günde 3 defa aç karnına tüketilmelidir.

Sistit  Bitkisel Tedavi

İbrahim Saraçoğlu Sistit Kürü

Sistit için ideal bitkisel kür tarifi;

İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan bu bitkisel kür sistite karşı oldukça iyi etkilere sahiptir.

Malzemeler,

 • 1 bardak su,
 • 1 tatlı kaşığı karabaşotu
 • 1 tatlı kaşığı melisa,

Hazırlanışı,

Öncelikli suyu kaynatın. Su kaynarken karabaş otunu su içerisine atın. Üç dakika kadar kaynattıktan sonra suyu süzün ve ılık olarak tüketin.

Kullanım aşamasında ilk 3 gün karabaş otu, sonraki üç gün ise melisa otunu kullanın. Bu döngüyü her 3 gün de bir tekrarlamayı unutmayın. Ortalama 21 günlük kullanım yeterlidir.

Sistit için bol su içmek çok önemlidir. Bazen bol su içmek bile çok işe yarayabilir.

Sistit Nedir, Sistitin Beliritleri Nelerdir, Sistite Ne İyi Gelir, Sistite Bitkisel Çözüm, Sistit İçin Bitkisel Tedavi, Sistit Bitkisel Tedavi, Şifalı Bitkiler Sistit, Sistit Belirtileri Nedir, Sistit Nasıl Geçer, Sistit Nasıl Anlaşılır, Sistit Nasıl Bulaşır, İbrahim Saraçoğlu Sistit Kürü

UYARILAR: Herhangi bir şikayetiniz olduğunda öncelikle doktora gidiniz. Kendi kendinize teşhis ve tedavi çok sakıncalıdır. Bunu unutmayınız. Şifalı bitkilerinde tıpkı ilaçlar gibi yan etkiler vardır. Yan etkilerini öğrenmeden kesinlikle hiç bir bitkiyi kullanmayınız.

Share Button

4 Comments

 1. admin 24 Mayıs 2012
 2. admin 24 Mayıs 2012
 3. admin 24 Mayıs 2012
 4. rumeysa 10 Ekim 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir