Sivas Balıklı Kaplıca Suyu Neye İyi Gelir?

Sivas Kangalda bulunan balıklı kaplıca önemli kaplıcalarımız arasındadır. Burada aslında balıklar bir iyileştirme yapmıyor. Balıkların çok sevdiği bir şey var. Vücutta artık deri dokuları var onları kemirip onlar ile besleniyorlar ve onları kaldırıyorlar. Dolayısı ile su ile temas etmesi gereken o yaralı hasta olan doku açığa çıkmış oluyor. İşte oradaki suda öyle bir sıcaklık ortamında ve öyle bir içerikteki selenyum dediğimiz bir içerik var ve oradaki cilt için iyi geliyor.

Balıklı kaplıcadaki balıkların görevi yüzeyi temizleyerek suyun yüzeyle temas etmesini sağlıyor. Sedef hastalarında bu kanıtlanmış olan bir tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu balıklar başka yerlerde de yaşamıyor. Aslında bunu ülkemizde biz yeterince tanıtamıyoruz. Gelecek dönemlerde sağlık turizminde çok daha fazla yararlanılabilecektir. Cilt hastalıklarında kaplıcaların başka bir kullanımı daha var sedef hastaları iyi bilirler. Güneş ışınına tabi tutulur. İşte önce oradaki ciltler alınır üstüne bir krem vardır. Krem sürülür bu kremin özelliği güneş ışığını tutmasıdır. Kaplıca suları güneş ışığını tutan mineraller içerir.

One Comment on “Sivas Balıklı Kaplıca Suyu Neye İyi Gelir?”

  1. Balıklı kaplıca suyu selenyum içerir. Bazı hastalıklarda tropikal uygulanımın yararlı olduğu bilinen Selenyumun sudaki yüksek düzeyinin yara iyileşmesinde önemli etken olduğu bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir