Sivilce İzleri Neden Oluşur?

Bu yazımızda ergenlik ve genç erişkinlik döneminde can sıkıcı bir duruma neden olan çok görülen kırmızı görünümleri ile siyah noktacıkları ile yağlı bir cilt oluşturan  sonrasında bıraktığı sivilce izlerinin oluşma nedenler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Ergenlik ve genç erişkinlik döneminde çokça görülen sivilceler sonrasında kalan izleri ile de ayrı bir problem oluşturmaktadır. Bunun için öncelikle sivilceler çıktığında tedavi olmakta fayda vardır. Sivilceler ile oynamamak sıkmamak buda çok önemlidir.

sivilce izleri neden olur

Sivilce izi neden oluşur?

Sivilce sonrasında iz kalmasının en önemli nedeni sivilcenin tipi ve şiddeti ile ilgilidir. Sivilce orta yada şiddetli derecede ise kistik yada nodüler dediğimiz çok derin çapı yarım santimden büyük sivilcelerden sonra iz kalabilme olasılığı yüksektir. Hafif derecede seyreden ancak sürekli aynı bölgede tekrar eden iltihaplı kırmızı sivilceler tedavi edilmediği durumda bir süre sonra o bölgede sivilcelerin izleri görülebilir. Ayrıca yaygın olarak bilinen sivilcenin kontrolsüz bir şekilde sıkılması, oynanmasında da o bölgede doku tahribatı yapacağından ciltte iz kalmasına neden olabilir. Sivilce sıkıldığında sivilcenin tabanında bir patlama olur. İltihap dokunun altına yayılır. Bu tahribat o bölgede iz kalmasına yol açabilir.

Eğer sivilce tedavisi yapılırsa o sivilcenin büyümesi ve tekrar etmesi engelleneceği için o bölgede doku tahribatı olmayacağından böylece iz kalma olasılığı düşük olacaktır. Ayrıca akne tedavisinde kullanılan ilaçlar doku yenilenmesine de yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir