Sivilce Tedavisinde Etkin Yöntemler

Akne, halk arasında ise sivilce olarak bilinen olay, yağlı ciltlerde özellikle daha sık görülen bir sorun olması ile dikkat çekmektedir. Sivilce, cilt üzerinde görmüş olduğunuz yağ bezesinden çok daha fazlasıdır. Sivilce: deri altındaki kıl köklerinin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle de, cilt yüzeyini temizlemek ile giderilebileceğini düşünmek yanlış bir yargı olacaktır. Önemli olan, cilt altına etki edebilecek yöntemler bulmak; ve özellikle gençlerde daha sık görülen sivilce sorununu gidererek, onların psikolojilerine olumlu etkilerde bulunabilmektir.

Cildi yağlı olanlarda daha sık görülen sivilce sorunu, cilt yıkama ve temizleme ile giderilebilecek bir sorun da değildir. Elbette ki cilt, belirli aralıklarda, düzenli bir şekilde yıkanarak temizlenmelidir; ancak bu durumu abartmak da ciltte beyaz ve siyah noktaların artmasına neden olabilmektedir. Cildinizi, cilt tipinize uygun bir temizleme jeli ile, her gün temizlemeli; ve ortalama haftada bir sefer de peeling yapmalısınız. Peeling, cildinizdeki ölü deriyi cildinizden arındıracaktır; ve bu sayede daha güzel bir cilt görünümüne kavuşmanız mümkün olmuş olacaktır.

Cilt nemlendirme de aynı oranda önemli etkiye sahiptir. Cildini nemlendiren kişi, nemlendirme işlemini de mutlaka ki cilt tipine uygun bir nemlendirici krem ile yapmalıdır. Ancak cilt tipine uygun nemlendirici krem seçerken de, bu nemlendirici kremin, cilt tipinize uygun olmasının yanında, yağsız bir içeriğe sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde cildiniz yağlı nemlendiricilerle, daha çok kapanacak olan gözeneklere sahip olacaktır; ve hava almayan bir cildin de, sivilce sorunu ile karşılaşması gerçek anlamda mümkün bir durumdur. Koruyucu güneş losyonlarınız da dahil olmak üzere, yağsız ürünlerin kullanımını tercih etmeli; ve belirli zaman aralıklarında da bu ürünleri cildinizden temizlemelisiniz.

Cildinde çok fazla sivilce görülen kişiler, bu duruma çözüm bulamaz hale geldiklerinde ise, bir dermatoloji uzmanına başvurarak, doktor gözetiminde, antibiyotik kullanımına başlayabilirler; ancak bunun öncesinde mutlaka ki belirttiğimiz yöntemler ile, ilaç almaksızın sorununuzu çözmeyi denemelisiniz. İlaçların iyileşmesi gereken yeri iyileştirirken, başka bir yerden yan etki yapabileceğini de aklımızdan çıkartmamamız gerekmektedir.

Sivilce tedavisinde bir de bitkisel çözüm yolu vardır. Argan Yağı: Fas zeytin ağacından elde edilmektedir, içerisinde yoğun miktarda E vitamini bulunan Argan Yağının faydalarına kısaca bir göz atmak istersek:

*Argan yağı, içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde derinin yaşlanmasını önlediği gibi, deride bulunan çatlakların da giderilmesine yardımcı olan bir yapıya sahiptir.
*Argan yağı, afrodizyak etkiye sahiptir; bu amaçla da kullanılabilmektedir.
*Argan yağı, yağ olması nedeniyle, cilt tarafından kolay emilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, cilt bakım kremi olarak dahi kullanılabilmektedir.
*Argan yağı az miktarda üretilebilmektedir. Bu nedenle de, oldukça değerli; ve fiyat olarak da pahalı olduğunu belirtmekte fayda vardır.
*Saf zeytin yağına eş değer bir yağ olduğu bilinen argan yağının faydaları, saymakla bitecek gibi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir