Sivilceler Ve Sivilce İzlerini Nasıl Yok Ederiz?

Sivilceler, ergenlik çağına girmekle beraber gelişen ve oldukça da rahatsızlık veren bir durumdur. Hafif kızarıklık ve iltihap şeklinde, yüzde, omuzlarda ve sırt bölgesinde sıkça görülür. Bilhassa hassas ve yağlı ciltlerde görülür, kimi insanlarda gelip geçicidir, hiç sorun etmeyecek kadar az çıkar, kimi insanlarda ise hem çok, hemde rahatsızlık verecek şekilde görülür. Sivilcelerden, sıkarak kurtulmak isteyenlerin bunun sonucunda daha büyük sorunlarla karşılaşacaklarını bilmeleri lazım. Sıkılan sivilcenin yeri ciltte kalabilir ve yaşadığı sürece bu izlerden kurtulamayabilir. Bundan dolayı sivilce sorunu olanların bir dermatoloğa gitmesi en doğru olanıdır. Cildinizin cinsine göre doktorunuzun vereceği tedaviyi uygulamanız en doğrusudur. Ancak, evde sivilceler için birşeyler yapmak isteyenler maske yapabilir. Bu maskeler, herkesin mutfağında bulunan meyve ve sebzeler ile yapılabilir. Meyveleri ve sebzeleri rendeleyip, karıştırın daha sonra sivilceli bölgelere sürün, 10 veya 15 dakika bekletip sonra ılık su ile yıkayın. Belki bu maske herkesin işine yaramayabilir, ancak denemekten bir zarar gelmeyecektir. Eğer evde sivilce tedavisi yapmak istiyorsanız, Suna Dumankaya, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu’nun sivilce tedavisinde kullanılacak, bitkisel formüllerinden faydalanabilirsiniz.

Sivilce oluşmasını engellemek eimizdedir. Buna yediklerimize dikkat ederek son verebiliriz. Yağlı gıdalardan, kuru yemişlerden ve kızartmalardan uzak durmamız sivilcelerin oluşmasını önleyebilir. Tabiki bu herkes için geçerli deyil, bazı insanlar bu konuda çok şanslı, ne yerlerse yesinler hiçbir yan etkisi olmadan yaşantılarını sürdürürler. Bazı insanlar ise bir şekilde yediklerine içtiklerine tepki verirler. Bize neyin dokunduğunu en iyi biz biliriz, dokunan zararlı gıdalardan uzak durmamız en doğrusudur.

Suna Dumankaya’dan, evimizde yapabileceğimiz sivilce maskesi.

Cildi çok güzel olup, hiçbir pürüzü olmayan insanlarında cilt bakımı yapmaları gerekir. Suna Dumankaya, ciltteki sivilce ve lekelerin tedavisinde kullanabileceğiniz bir maskeyi sizlerle paylaşmaktadır. Küçük boy bir adet salatalık, iki tane bıldırcın yumurtası, bir tutam gül yaprağı ve bir tutam taze maydanoz, maskemizin malzemeleri bunlar. Yapılışı ise, maydanoz, salatalık ve gül yaprağını bir robottan geçirin. Bu karışımın içine, bıldırcın yumurtasını ekleyip iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı sivilcelerin üzerine masaj yaparak uygulayın. Maskeyi yirmi dakika sivilcelerin üzerinde bıraktıktan sonra, cildinizi ılık su ile yıkayın. Suna dumankaya, yapmış olduğunuz bu maskenin, haftada bir kez uygulanmasını öneriyor.

One Comment on “Sivilceler Ve Sivilce İzlerini Nasıl Yok Ederiz?”

  1. Sivilce gençlerimizin büyük sorunlarından biridir.Bu Konu hakkında bilgi verdiginiz için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir