Sivrisineklerden Doğal Yollarla Kurtulun

Sivrisinek zamanı başladı. Özellikle akşamüstü çok rahatsızlık veriyor. Bu yazımızda evimizin içine kadar giren sivrisinekler için doğal çözüm yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Yaz mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu dönemlerde en çok rahatsız olduğumuz konulardan bir olan sivrisineklerden bitkiler ile doğal olarak korunmak mümkün.

Dişi sivrisinekler üremek için insanları ve hayvanları ısırır.  Sivrisineklerin koku alma duyularının çok güçlü olduğundan çok terleyen ya da ten kokusu yoğun olan kişiler daha fazla ısırılır. Alkol tüketimi ve ayak kokusu da sivrisinekleri çeken faktörlerdendir. 

Öncelikle sivrisineklerin evimize girişini önleme yollarına bakmamız gerekiyor. Evde sinekleri çeken çok şey olduğu için girişlerini engellemek için kapıyı, pencereye sineklik bebeklerin yatağına ise cibinlik yaptırarak tedbir almak gerekir. Sivrisinekleri kaçırmak için mat veya likitler satılmaktadır. Isınarak çalışan bu matlar bittiğinde atmayıp bunları tekrar kullanabiliriz. Sivrisinekler okaliptus yağı, çam yağı, nane yağı veya limon yağından hoşlanmazlar. Bu yağların kokusundan kaçarlar. Aldığımız matlar  bittiğinde bu matların rengi beyaza döner. Bu matlar yapısından dolayı üzerine yağ damlatılınca bu yağı emecektir. Saydığımız 4 yağdan birini bu mata damlatıp emmesini sağlarsak matı yerine oturtup fişe taktığımızda bu üzerine damlatılan yağın kokusunu eve yayacaktır. Aynı şekilde likit olanların içi boşaltılıp içine yağ eklenerek kullanılabilinir. Bu anlatılan yöntemi deneyerek evinizde sizi rahatsız eden sivrisineklerden doğal yöntemlerle korunabilirsiniz.

Sivrisineklerden korunmak için bitkisel çözüm

Doğal sinek kovucu için fesleğen ve lavanta bitkilerinden yararlanabiliriz. 1 sprey şişesinin içine maden suyu koyup 1 çorba kaşığı fesleğen yağı veya lavanta yağı ekleyip bunu karıştırırsak kollarımıza sıktığımızda bu karışım sizi sivrineklerden koruyacaktır.

sivrisineklere bitkisel cozum

sivrisinlere dogal cözüm

Sivrisinekleri uzaklaştırmak için bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

1 bardak su
1/4 su bardağı esmer şeker
Maya 1 paket
2 litrelik şişe

Yapılışı:

1. Plastik şişeyi yarısından kesin.
2. Sıcak su ile kahverengi şekeri karıştırın. Soğumasını bekleyin. Soğuyunca şişenin alt yarısında dökün.
3. Mayayı ekleyin. Karıştırmak gerek yok. Bu sivrisinekleri çekiyor karbon dioksit oluşturur.
4. İstenirse birbirine yapıştırmadan, şişenin diğer yarısını içine, baş aşağı, huni şeklinde yerleştirin.
5. Üstünde aralık bırakarak, siyah bir şey ile şişe sarın ve evinizin uygun bir yerine koyun.

Çözüme sürekli kontrolü için her 2 haftada bir değiştirin.

sivrisinleri ne uzaklsatirir

Diğer bir yöntem ise bir limonu ikiye bölün ve resimde görüldüğü gibi üzerine karanfilleri batırın. Bunu bir tabağın içinde masanın üzerine koyun.

One Comment on “Sivrisineklerden Doğal Yollarla Kurtulun”

  1. Çok sağolunya simdi rahat uyuya bilirim .sivrisi ekleri vurmaktan kollarim mos mor olmuştu. Allah razi olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir