Siyez Buğdayı ve Bulguru, Nedir, Nasıl Pişirilir, Nerede Yetişir?

Siyez Buğdayı ve Bulguru Nedir

Siyez buğdayı, atalık tohum kültürü içerisinde yer edinen, yaklaşık 10 bin yıllık bir geleneğin devamı olan bir ürün olarak öne çıkıyor. Siyez buğdayı Hititler ve friglerin baş tacı olarak sunulmakta…

Siyez buğdayı zaman içerisinde çeşitli adlar edinmiş. Bunlar arasında Zız ve Siyez en çok kullanılan isimler olarak öne çıkıyor. Siyez diğer adıyla Zız, dünya genelinde verimli hilal olarak tanımlanıyor. Siyez, Anadolu topraklarıyla birlikte, Kuzey ırak ve Filistini kapsayan bir alanda yetiştiriliyor. Yukarıda atalık bir çeşit olduğunu söylemiştik. Evet, siyez buğdayı, ülkemizde azımsanmayacak bir miktarda yetiştiriliyor. Ayrıca binlerce yıldır genetik yapısında herhangi bir değişime uğramaması da en önemli özelliği olarak öne çıkıyor.

Siyez Buğdayı ve Bulguru Nerede Yetişir 

Son dönemde yaygın olarak Gdo’lu ürünler ve genetik yapısı değiştirilmiş ıslah ürünleri ön plana çıkıyor. Peki, neden? Gıda ihtiyacını karşılamak için. Peki, buna gerek var mı? Hayır. İşte burada Siyez buğdayı, apayrı bir besin ve nadide bir gıda kaynağı olarak öne çıkıyor. Siyez, insanlar tarafından buğdayı ve sapı olarak tüketilen bir gıda olarak bilinmekte. Ancak birçok değişime uğramış türe göre hastalık ve zararlılara karşı oldukça dayanıklı olması, kurak iklim şartlarında kolaylıkla yetiştirilebilmesi diğer önemli özellikleri olarak öne çıkmakta.

Siyez Bulgur Nedir, Siyez Bulguru, Siyez Bulguru Kastamonu, Siyez Bulguru Nasıl Pişirilir, Siyez Bulguru Nerede Satılır, Siyez Bulguru Nerede Yetişir, Siyez Bulgurunun Faydaları

Siyez bulgurunun ne gibi özellikleri var?

*Öncelikle bu nadide türden elde edilen bulgur, B vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

*Sindirim sorunları yaşatmayacak kadar kusursuz bir yapıya sahiptir. Nedir bu? Ne kadar tüketirseniz tüketin, herhangi bir hazımsızlık sorunu yaşamazsınız. ( Dozunda tüketmeyi unutmayın)

Siyez Bulguru Nasıl Pişirilir?

Siyez bulgurundan yapabileceğiniz örnek yemek tarifi;

Malzemeler;

3 su bardağı siyez bulguru,
İki kuru soğan,
Dört su bardağı ekşi ayran ya da ekşi yoğurt,
İki çorba kaşığı tereyağ,
İki çorba kaşığı domates salçası,
15-20 yaprak kadar ebegümeci,
Yarım demet dereotu,
Yarım demet maydanoz,
Taze ya da kuru nane,
Tuz, pul biber,

Hazırlanışı;

Öncelikle bulguru bol su ile yıkayıp süzün. Süzmüş olduğunuz bulgurları bir tencereye koyarak üzerine çıkana kadar su ekleyin. Kısık ateşte 15-20 dakika kadar hafif suyu kalacak şekilde pişirin.

Daha önce hazırladığınız yeşillikleri yıkayarak ince, ince doğrayın ve tencereye ekleyin. Yeşillikler tamamen yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra üç su bardağı ayran ya da ekşi yoğurt ilave ederek karıştırmaya başlayın. Bir taşım daha kaynatıldıktan sonra tencereyi ocaktan alın.

Hazırlamış olduğunuz soğanları küp şeklinde doğrayarak ayrı bir tava içerisinde eritmiş olduğunuz tereyağına ekleyin ve kavurmaya başlayın. Salça, tuz ve baharatları ekledikten sonra karıştırmaya devam edin. Pilav üzerine salçalı sosu gezdirerek servis edebilirsiniz.

2 Comments on “Siyez Buğdayı ve Bulguru, Nedir, Nasıl Pişirilir, Nerede Yetişir?”

  1. Tokalı Gıda Ltd Şti İSTİKLAL YOLU markasıyla üretim yapmaktadır.
    siyez.com.tr adresinden sipariş verebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir