Somon Balığı ve Somon Balığının Faydaları

Balık yemekleri ve deniz ürünlerinin vitaminleri ve faydaları hakkında uzmanlar bizleri sık sık uyarmaktadırlar. Çünkü deniz ürünlerinin içerisinde, yoğun miktarda vitamin, mineral ve omega 3 bulunmaktadır. Somon balığının da bu özelliği mevcuttur. Somon kelimenin tam anlamı ile omega 3 deposu olarak değerlendirilmektedir. Peki somonun omega 3 deposu olarak diğer deniz canlılarından ayrılması; ve vücudumuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri tek başına bize sağlayabilmesinin nedenleri nelerdir? İsterseniz öncelikle, somonu ve somon balığını tanıyalım:

Somon balıkları tatlı suda dünyaya gelen balık türlerindendir. Tatlı suda doğan somon balıkları, dünyaya gelmelerinin ardından ise, yaşamlarını tatlı suda sürdürememeleri sebebiyle okyanusa göç etmektedirler. Ancak somon balıklarının okyanustaki hayatları da yine okyanusta devam etmez. Somon balığı, yumurtasını bırakmak için tatlı suya geri döner… Kısacası somon balığı, okyanus suyu ile tatlı su arasında bir döngü yaşamaktadır. Bu döngü ise, somon balıklarının, gerçiği her yerin vitamin ve mineralini almasını sağlar; ve vitamin ile mineral bakımından zenginleşen somon balıklarının, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamasından söz edilebilir hale gelinir…

Somon, omega 3 bakımından zengin oluşu ile tanınan bir balık çeşidi olması sebebiyle, somon balığının faydalarından söz ederken, omega 3’ün faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Somon balığının faydaları arasında kalp sağlığına olan faydalarından, kansere karşı olan faydalarına kadar pek çok şeyden söz edebilmek mümkündür. Somon balığının faydaları arasında sayılabilecek bir diğer faydası da, omega 3 yağ asitlerinin hücreleri yenileme özelliğidir. Bu özelliği ile, somon yiyen kişilerin beyin hücrelerinin daha çabuk yenilendiğinden söz edilir.

Somon balığının faydaları arasında yer alan bir diğer fayda ise, kadınların menopoz sonrası depresyonlarının azaltılmasına yardımcı olmaktır. Bununla birlikte somon balığının faydaları arasında, rahim kanserine karşı etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Rahim kanseri riskinin azaltılması için kadınların az miktar da olsa somon balığı tüketmeleri gerekmektedir.

Somon içerisinde yer alan selenyum hücrelerin düzenli işleyişi bakımından önemlidir. Bu nedenle de uzmanlar somon balığı tüketilmesini sık olarak tavsiye etmektedirler.

One Comment on “Somon Balığı ve Somon Balığının Faydaları”

  1. Hamilelerin haftada toplam 2 dilim (büftek büyüklüğünde) somondan fazla yememeleri önerilir çünkü yağlı balıklar vücutlarında toksinleri daha fazla barındırırlar bu nedenle hamileler daha dikkatli olmalı, yağlı balıklarda daha fazla toksin birikir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir