Sonbahar ve Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte, havalar yavaş da olsa soğumaya başladı. Bu durum ise, hastalıklara karşı bizlerin daha savunmasız hale gelmemizin nedeni oldu. Peki hastalıklardan korunabilmenin bir yolu var mı? Elbette. Sağlıklı beslenerek, bağışıklık sistemini güçlendirebilir; ve vücut direncini arttırabiliriz. Peki son baharda neler yemeliyiz?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yapmamız gereken ilk şey, antioksidan tüketimini arttırmak. Bunu mevsim meyveleri ve mevsim sebzeleri ile yapmamız gerekmektedir. Doğal olarak alınması gereken vitamin ve minerallerin, vücuda doğru bir şekilde alınması da, sağlıklı beslenmenin temal kuralları içerisinde yer almaktadır. Antioksidan alımı şu açıdan önemlidir: antioksidan alan bünyenin savunma mekanizması sorunsuz çalışmaktadır. Bu durum ise, kişilerin daha zor hastalanmalarını; hastalansalar dahi daha kolay atlatmalarını sağlamaktadır. Antioksidan alabilmek için, magnezyum, çinko, selenyum, A vitamini, C vitamini; ve E vitamini almanız gerekmektedir.

Sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirmek için probiyotik alımını da arttırmanız gerekmektedir. Günlük almanız gereken yoğurt ve sütü, kefir ve probiyotikli yoğurt ile ikame edebilir, ve bu sayede, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına bir adım atmış olursunuz.

Güneşin de ilerleyen günlerde azalacağını düşünecek olursak, sonbaharda günlük en az 15 – 20 dakika güneşin vitaminlerini almamız gerektiğini anlarız. Güneşten alacağımız D vitamininin vücutta etkin kullanımını sağlayabilir; ve bunun üzerine bir de kalsiyum takviyesi yapabilirsek, bağışıklık sistemimizin daha kuvvetli olmasına yardımcı olabiliriz. Kalsiyum, pekmez, süt, yoğurt, sebzeler ve peynirde yoğun olarak bulunmaktadır.

Sonbahar, kişilerin depresyona girmelerine de neden olmaktadır. Bu nedenle, bu durumu tetikleyen B grubu vitamin eksikliğinden kaçınmamız gerekmektedir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta, B vitamini eksikliğinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte bol balık tüketmek de önemlidir.

Kısacası sonbaharda, haftada iki ya da üç sefer balık yemeli; yediğiniz et ürünlerini, fırın, buğulama ya da ızgarada pişirmeye özen göstermelisiniz. Yemekleriizin yanında mutlaka çiğ sebze tüketmeye çalışmalısınız; bunu salatalar ile gerçekleşitrebilirsiniz. Günde en az iki litre su içmekle birlikte, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinleri de bolca tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir