Soya Filizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soya Filizi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soya filizi, birçok yararı olan, sıkça sofralarda yer alan ancak yeteri kadar tanınmayan bir bitki türüdür. Soya, Çin’de 5 bin yıldır yetiştirilmekte ve gıda maddesi olarak kullanılmaktadır. Bugün birçok Avrupa ülkesinde tüketimi yaygılaşan soya filizi, kısmen ekmek eldesin de ve tereyağ yapımında kullanılmaktadır.

Soya Filizinin Faydaları, Soya Filizi Nasıl Yapılır, Soya Filizi Nasıl Yenir, Soya Filizinin Kullanımı, Evde Soya Filizi Nasıl Yetiştirilir

Soya Filizi nelerde kullanılır? Soya filizinin kullanımı;

Yiyecek maddesi olarak kullanılan soya filizi, nadiren boya yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca bugün süt, yoğurt, peynir ve dondurma külahı gibi sık kullanılan ürünler ile gübre, ilaç ve çocuk maması gibi ürünlerde de kullanılmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda B1, B2, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Çeşitli madeni tuzlar ve kalsiyum bakımından zengin olan soya fasulyesi yine bol miktarda demir, fosfor, bakır, manganez ve potasyum gibi önemli mineralleri içinde barındırır.

Ülkemizde soya, sebzeler arasında en yaygın olarak bilinen türlerden birisidir. Görünüm açısından ince uzun ve yumuşak bir dokuya sahip olan soya filizi, yukarıda da belirtildiği gibi Uzakdoğu ülkelerinin ana besin kaynakları arasında yer alır.

Yetiştiriciliği oldukça kolay olan soya filizinin doyurucu olması dışında, hazmı kolaylaştırması, yüksek lif oranına sahip olması önemli artılarıdır.

Soya Filizinin Faydaları Nelerdir?

*Kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

*Kadınlarda menopoz döneminde oluşan ağrıların azalmasını sağlar.

*Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

*Kalp ve damar hastalıklarına karşı yakalanma riskini azaltır.

*Vücut gelişiminde önemli bir etkisi vardır.

*Şeker hastalarının sık tüketmesi tavsiye edilmektedir.

*Zihin ve vücut yorgunluğuna karşı yararlı etkileri bulunmaktadır.

Evde nasıl soya filizi yetiştirilir?

5-6 cm derinliğe sahip bir kap içerisine 2 cm kalınlığında taşsız kumu yayınız. Yaymış olduğunuz kum üzerine 1-2 cm aralıklarla soya tohumlarını serpin ve üzerini kumla kapatın. Bu işlem sonunda sulamayı unutmayın.

Yaz aylarında normal havada kışın ise biraz daha sıcak ortamlarda hazırladığınız soya tohumlarını yetiştirebilirsiniz. Tohumlar mutlaka gün aşırı sulanmalıdır. Ortalama 3-4 gün içerisinde filiz vermeye başlayacaktır. Aynı kum ile birçok defa soya filizi yetiştrebilirsiniz.

Soya Filizinin Faydaları, Soya Filizi Nasıl Yapılır, Soya Filizi Nasıl Yenir, Soya Filizinin Kullanımı, Evde Soya Filizi Nasıl Yetiştirilir, Soya Filizi Salatası

2 Comments on “Soya Filizi Nedir? Faydaları Nelerdir?”

  1. Ben soya filizi yetiştirmek istiyorum tohumunu nereden alabilirim?

  2. Soya filizi tohumunu nerede bulunabilir bu konuda size yardımcı olamayacağım ama bilen varsa sorunuzu görüp belki cevap verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir