Stres Etkilerini Bu Besinler İle Azaltın

Stres, hepimizin hayatını olumsuz etkileyen, insan ilişkilerinde bizi oldukça kötü bir iletişimci haline getiren; iş verimimizi düşüren; ve tüm bunların yanında, kansere kadar varan sağlık sorunlarına neden olan bir olgu olarak bilinmektedir. Bu nedenle, hayatımızdan stresi çıkartamazsak dahi, önlemenin yollarını bulmaya çalışmalıyız. Nasıl daha az stresli oluruz, stres halinden ne şekilde kurtuluruz; bunlara çok önem vermemiz gerekmekte; ve verilen tavsiyeleri de uygulamak durumundayız. Peki strese iyi gelen yiyecekleri yiyerek, tüm bu saydığımız olumsuz stres etkilerinden kurtulabilir miyiz derseniz; evet, bunu başarabiliriz.

Karbonhidrat tüketimini arttırdıkça, kendimizi daha dinamik ve enerjik hissederiz; aynı zamanda da pozitif. Peki nedir bu stres karşıtı yiyecekler? Hemen bahsedelim:

C vitamini: Çok stresli olan kişiler, fizyolojik olarak ani reaksiyonlar verebilmektedirler. Bu ani fizyolojik reaksiyonları ise C vitamini ile azaltabilmek mümkündür. C vitamini en çok narenciye meyvelerinde bulunmaktadır: portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyveleri ara ya da ana öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Aynı zamanda kivi de C vitamini bakımından oldukça sağlıklı bir meyvedir. Limon dışında saydığımız meyveleri yiyebilir; limon ve turunç suyunu da salatalarınıza sıkabilir; ve yemeklerinize de hoş bir tat katarak stres etkilerini azaltabilirsiniz.

Tam tahıllı karbonhidratlar: Karbonhidratlar, geçici olarak serotonin hormonunun seviyesini yükseltme özelliğine sahiptirler. Bu da kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olmaları anlamına gelmektedir. Stres etkilerini azaltmak için bu nedenle, karbonhidratlar da tavsiye edilmektedir; ancak, karbonhidrat içeren, patates kızartması, kek, kremalı pasta gibi pek çok besin içerisinde, sağlığımıza pek de faydalı olmayan maddeler yer almaktadır. Bu nedenle, beyazlatılmamış undan elde edilen besinleri tercih etmeliyiz; örneğin taze meyve, mısır, buğday makarnasını deneyebilirsiniz.

Bir fincan sıcak çay: Yeşil, siyah ya da beyaz; rengi hiç farketmez; çay kahveye oranla daha az kafein içermektedir. Bu özelliği ile daha çok tercih edilmelidir. Ancak sıcaklığının etkisi, kahveyi aratmamaktadır. Aynı zamanda çay, kan damarlarındaki flavonoidlerin fonksiyonlarını düşürmesi sebebiyle bir antioksidan etkisi de göstermektedir.

Koyu yeşil sebzeler: Özellikle, brokoli, kara lahana, lahana ve ıspanak gibi besinlerde, bol miktarda B vitamini vardır. B vitamini eksikliği yaşayan kişilerin, daha fazla depresif oldukları gözlemlenmektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunca B vitamini almanız; ve bu besinleri tüketmeniz sizin için sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda, stresli olduğunuz zamanlarda da bu besinler size iyi gelecektir.

Badem, ceviz, fındık: Ara öğünlerde tüketeceğiniz bu gıdalar, sizin sağlıklı olmanız için, vücudunuzun faydalı yağlar salgılamasına; aynı zamanda da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan serotonin hormonuna sahip olmaları nedeni ile, ara öğünlerde tüketilmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir