Stresten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Stres, her insanın hayatında var olduğu gibi, genel itibari ile tüm canlıların hayatında var olan unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle her canlının, strese karşı vermiş olduğu tepkinin farklı olduğunu söylersek yalan söylememiş oluruz. Ancak tüm canlıların strese verdiği tepki bir diğerine benzese de, insanların stres ile baş etme yolları diğer tüm canlılarınkinden biraz daha farklılık göstermektedir.

Stresli dönemlerimizde, kendimizi mutfakta, buzdolabının karşısında buluruz. Peki bunun nedenini ve sonuçlarını hiç düşünür müyüz? Pek sayılmaz öyle değilmi? Stres karşısında, vücudumuz, stres hormonu olarak adlandırılan hormonlar salgılamaya başlar. Bu hormonların genellikle, kortizal, adrenalin ve noradrenalin olduğunu söyleyebiliriz. Bu hormonlar salgılanmaya başladığı anda, kendimizi yorgun hissederiz, kan basıncımız yükselir ve kalp atışlarımız hızlanmaya başlar. Aslında tüm bu belirtiler, bulunulan ortamdan kaçma isteğine karşı geliştirilen tepkilerdir. Bir tehlike anında, bulunduğumuz ortamdan kaçmak isteriz…

Ancak insanın karşılaştığı stres, yaşam koşullarının da etkisiyle bir değil, arka arkaya gelen pek çok stres ile birleşerek kendini gösterir; ve bu durumda, bir süre sonra strese alışmaya başladığımızı hissederiz. Alışılmışlık karşısında ise kazanılan bazı davranışlar vardır: örneğin, stresli iken yemek yiyerek, bir aktivite gerçekleştirmiş oluruz; ve bizim için stres yaratan konuyu aklımızdan silmeye çalışırız. Aynı zamanda, yediğimiz bu yiyecekler, bir de karbonhidrat içeriyor ise, kendimizi çok daha mutlu hissederiz. Ve genellikle, stresli dönemlerinde, tatlı ve çikolata yer insanların büyük bir çoğunluğu… Bu besinler ise, bir süre sonra, kilo olarak geri döner stres karşısında, besin stoğu üreten kişilere.

Peki stresli dönemlerimizde yemek yememek; ve doğal olarak kilo almamak için neler yapmalıyız?

Stresli dönemlerinde, yemek yerse eğer kendisini iyi hissedeceğini bilen birey, bu davranışı öğrendiği için, sürekli uygulamak isteyecektir. Oysa ki siz, stresli zamanlarınızda, sadece yiyerek kendinizi iyi hissetmezsiniz. Aynı zamanda, yürüyüş yaparak; ya da müzik dinleyerek de kendinizi iyi hissedebilirsiniz; ve eğer isterseniz, yemek yeme alışkanlığının yerine bu aktivitelerden bir tanesini ikame edebilirsiniz.

Stresli dönemlerinizde, gün ışığından faydalanmayı da kendiniz için bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamdan kesinlikle ayrılmalısınız. Çikolata ve tatlı isteğinizi, güneş ışığı ile tolere etmeye çalışmalısınız.

Stresinizden kurtulmak istiyorsanız, kendinize küçük bir hediye almayı da deneyebilirsiniz. Öyle pahalı şeyler değil kastımız; bir küçük toka bile sizin keyfinizi yerine getirmeye yetecektir.

Düşüncelerinizi değiştirmek de, stres yaptığınız konuyu size unutturabilir. Düşüncelerinizi değiştirmek için, farklı insanlarla iletişim kurabilir; bunu yapamıyorsanız da roman okuyup film izlemeyi deneyebilirsiniz. Stresten kurtulmanın tek yolu yemek yemek değildir. Her zaman daha iyi bir seçenek olduğunu unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir