Stresten Uzak Bir Yaşam İçin Gevşeme Tekniklerini Kullanın

Hayatımızın en önemli olguları arasında yer alan stres, bizi zor durumda bırakmaya yeten nedenler arasında yer alıyor. Stressiz insanlar olarak yaşamamız elbette ki imkansız: iş hayatında yaşanan sorunlar, ailevi olumsuzluklar; ve daha pek çok neden bizi strese sürükleyebilir; hatta Fenerbahçe Galatasaray maçında Galatasaray’ı, Fenerbahçe’nin yenmesi bile, Galatasaray’lı taraftarların strese girmesine neden olabilir. Ancak, istersek eğer, stresten uzak bir yaşam için çalışabiliriz. Örneğin: gevşeme tekniklerini kullanarak kendimizi rahatlatabiliriz. Bunu yapmanın sonucunda, stresli insanların metabolizmalarında çok farklı değişimlerin ortaya çıkacağını görmeleri de muhtemeldir.

İşte gevşeme teknikleri ile başarabileceklerimiz arasından bir kaç nokta:

Stresten dolayı hızlı atan kalbinizin normal şekilde atmasını sağlar, stres nedeniyle tansiyonu yükselenler için kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Farkında olmadan hızlı nefes alıyor olanlarınız için solunum hızını düşürücü etkiye sahiptir; ve elinizde olan oksijen miktarıyla yetinmenizi sağlayacak kadar az oksijene gereksinim duymanızı sağlar. Büyük olan kaslara kan akışını kolaylaştırır; ve hal böyle olunca da kasların daha az gergin olmasına yardımcı olur. Baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi fiziksel ağrıları da azaltan; ya da tamamen gideren gevşeme egzersizleri, sizi strese iten nedenlere karşı öfke duymanıza; ya da hayal kırıklığına uğramanıza da engel oluyor. Bunun yanında, stresten uzak bir yaşam sürmek için kullandığınız gevşeme egzersizleri, günlük aktivitelerinizde daha verimli olmanızı sağlarken, olaylara konsantrasyonunuzu güçlendirip, problem çözme yeteneğinizi arttırırken; enerjinizin de yükselmesini sağlamasıyla biliniyor.

Stresten uzak bir yaşam için kullandığınız gevşeme tekniklerini ne şekilde öğrenebileceğinizi ise, mutlaka ki doktorunuzasormalısınız. Elimizin altında internet olabilir; ya da bu amaçla yazılmış olan kitaplardan faydalanmak isteyebilirsiniz. Ancak doktor, yardımcı tıp uzmanı ya da eğitmen; veyahutta bir psikoterapistin size vereceği bilgiler kadar detaylı bilgi alamazsınız ne internetten, ne de kitap ya da gazete ile televizyonlardan.

Stresten uzak bir hayat için kullanacağınız gevşeme teknikleri, sizin pek çok bölgenize etki edebilir; örneğin kaslarınıza etki edebilir; kalbinize; ya da solunum yollarınıza; veya çok daha değişik bölgelerinize… Ancak gevşeme tekniklerinin, vücudunuzun neresine etki ettiği önemli değil; önemli olan, bu gevşeme teknikleri sayesinde, sizi strese sokan durumları daha az düşünmeniz; ve herşeyden önce vücudunuza odaklanarak; belki de vücudunuzun farkına varmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir