Susamın ve Susam Yağının Faydaları, Susam Nerelerde Kullanılır?

Susamgiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir. Tohumları kapsül şeklindeki  meyvelerin içinde saklıdır. Bu tohumlar şifa verici olarak kullanılır.

Susamın Faydaları, Susam Nerelerde Kullanılır?

Vücuda güç verici, dinçlik kazandırıcı, cinsel gücü artırıcı olarak, susam dövülür, yarım kilo bala 100 gr. konur, günd e 2-3 kaşık yenir.

Emzikli kadınlarda süt artırıcı olarak; bir kilo bala 150 gr. ezilmiş susamla 100 gr. çörek otu konur, karıştırılır. Günde üç kaşık yenir.

Gastrit, ülser, ve böbrek iltihapları için, susam tohumlarının kabukları soyulup ezilmesi ile elde edilen tahin, yemekten önce bir tatlı kaşığı balla tatlandırılıp yenir.

Vücudu kuvvetlendirmek ve kilo almayı sağlamak için : tahin pekmezle karıştırılarak yenir. Tahin helvası ağızda erimeye bırakılırsa göğsü yumuşatır, boğaz ağrısı ve bronşiti iyileştirir.

Baş ağrılarına karşı 20 gr. susamla, 20 gr. papatya 2 (iki) bardak sirkede kaynatılır, sonra süzülür. Elde edilen su tülbentle başa sarılır.

Ses kısıklığına karşı balla karıştırılarak bir tatlı kaşığı susam yenir.

Şeker hastalığına karşı, her sabah aç karna, iyice karıştırılarak 10gr. susamla 5 gr. sarı sabır yutulur.

Susam Yağı

Susam tohumu %50 ye varan yağ ihtiva eder. Tohumları sıkılarak susam yağı elde edilir. Kozmetikte susam yağının çok geniş kullanım alanı vardır. Cildi yumuşatır ve renklendirir, hücreleri yeniler.

Sinir zafiyetine karşı, her gün 3 kaşık susam yağı içilir.

Bağırsak çalıştırmak ve yumuşatmak  için, sabah aç karna 20-50 gr. susam yağı içilir.

Şeker hastalığına karşın her sabah aç karna ve gece yatarken bir kahve kaşığı susam yağı içilir.

Ses kısıklığına ve sesi güzelleştirmek için, bir adet yumurta, bir kahve kaşığı susam yağı, bir çay bardağı süt karıştırılır. Her gün sabah akşam içilir.

Soğuktan cildin korunmasını temin için, yüze ve ellere susam yağı sürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir