Sütlü Tatlıların Baş Tacı Sütlaç Tarifi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, iftar sonrası tatlı tüketimi de arttı. Ancak beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin, ramazan tatlıları ile ilgili önerileri, ramazan tatlılarının sütlü hafif tatlılar olmasından yana. Yani kızartma türü; ya da şireli tatlıların ramazan tatlıları arasında yer almaması gerektiği konuşuluyor. Bu nedenle sütlü tatlıların baş tacı sütlaç hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere… Sütlaç tarifi, sütlaç tarifleri ve sütlaç tarif olarak nasıldır…? Kısacası, sütlaç nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim:

Sütlaç malzemeleri:

8 bardak süt 1.5 bardak şeker 1 fincan pirinç Çeyrek kahve fincanı pirinç unu Çeyrek kahve fincanı nişasta 150 gram su 1 çay kaşığı tuz…

Sütlaç malzemeleri bu şekilde sıralandıktan sonra, sütlaç nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak üzere, sütlaç tarifine kısaca göz atalım:

Sütlaç yapılışı:

Pirinçler önce ayıklanır. Sonrasında ise, 1.5 bardak su ile birlikte ocağa konulur. Pirinçlerin, suyu iyice çekerek yumuşayıncaya kadar haşlanması beklenir.

Sütü bir tencereye alın. İçerisine pirinçleri ve tuzu da ekleyerek, kaynamaya bırakın.

Farklı bir tencerenin içine ise, nişastayı, pirinç ununu; ve çok yavaş bir şekilde de suyu ekleyin. Suyu, nişasta ve pirinç ununun içerisine eklerken, çok yavaş eklemeye; ve diğer yandan da karıştırmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Su içerisinde iyice eriyen nişasta ve unu da, yine suyu eklerken yaptığınız gibi yavaş bir şekilde, diğer tarafta kaynayan sütün içerisine ekleyin; ve sonrasında on dakika daha kaynatın.

On dakikanın sonunda, sütlacın içerisine toz şeker de eklenmeli; ve sütlaç kıvamı alıncaya kadar karıştırılarak pişirilmeye devam edilmelidir. Yeterince pişirildikten sonra sütlaçın, ateşten alınarak, kaselere ya da servis tabaklarına bölünmesi; ve sonrasında da soğuyuncaya kadar bekletilmesi gerekmektedir. Soğuyan sütlaç, sütlü tatlıların baş tacı olarak ramazanda yenilebilecek en güzel tatlılardan biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Ramazan ayının, 2011 ramazanında Ağustos ayına denk gelmesi sebebi ile, oldukça sıcak günlerde oruç tutulduğu bilinmektedir. Bu nedenle, hem sıcak hissini bastıran; hem de, uzun süre oruç ile gelişen açlık hissi nedeniyle oldukça düşen kan şekerini de dengeleme özelliği bulunan sütlaç, hepiniz için oldukça sağlıklı bir ramazan tatlısı özelliği taşımaktadır.

One Comment on “Sütlü Tatlıların Baş Tacı Sütlaç Tarifi”

  1. Sütlaç harika bir tatlı verdiğiniz tarife göre yaptım tam istediğim gibi oldu teşekkür ederim. Siteniz çok güzel arada yazılarınızı takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir